Szukaj

W jaki sposób rozmawiać z dzieckiem półrocznym

Podziel się
Komentarze0

Półroczny bobas posługuje się swoim własnym językiem. Komunikuje się z otoczeniem za pomocą gestów, mimiki oraz wszelkiego rodzaju odgłosów. Jak więc rozmawiać z bobaskiem w tym wieku i prawidłowo stymulować rozwój jego mowy? Oto kilka wskazówek.

Rozmawiając lub po prostu mówiąc do półrocznego dziecka należy:
  • Zwolnić tempo mówienia
Maluszek potrzebuje czasu, aby rozszyfrować to co do niego mówimy. W związku z tym należy mówić do dziecka wolniej, wyraźniej i w prosty sposób, tak by malec mógł zrozumieć i zareagować na nasz komunikat.
 
  • Koncentruj się na pojedynczych słowach
Mówiąc do bobaska zwracaj szczególną uwagę na niektóre słowa. Podkreślaj, akcentuj i obrazuj niektóre zwroty. Dzięki temu bobas będzie potrafił skojarzyć je z konkretnymi zjawiskami lub przedmiotami i nauczy się szybciej mówić.
 
  • Unikaj  używania zaimków
Rozumienie zaimków jest dla dziecka bardzo kłopotliwe w związku z tym lepiej ich unikać i mówić do bobaska w następujący sposób: to lalka Zuzi, to długopis taty.

 
  • Naśladuj maluszka
Mając pół roczku twój bobasek wydaje różne dźwięki. Naśladując jego odgłosy oraz sylaby, które wymawia można nawiązać wzajemny kontakt oparty na dobrej zabawie. Tego rodzaju grę można tak długo kontynuować, aż sam bobas się nie znudzi.

 
  • Opowiadaj dziecku
Przebywając z maluszkiem przemawiaj do niego cały czas. Mogą być to poważne historię jak również nic nie znaczące opowiadania. Rozmawiając z  dzieckiem warto używać dziecinnego tonu, natomiast należy unikać dziecięcego mówienia i zdrobnień.
 
  • Opowiadaj wierszyki i śpiewaj piosenki
Maluszki uwielbiają kiedy powtarza się im tę samą rymowankę lub wierszyki kilka razy dziennie. Wówczas zapamiętują więcej informacji, ćwiczą pamięć i sporo się uczą.
 
  • Czekaj na odpowiedz
Pomimo tego, że półroczny maluszek nie potrafi wyrażać swojej opinii przy pomocy słów to jednak rozumie to co się do niego mówi. Dlatego zadając bobaskowi pytanie należy poczekać na jego odpowiedz, którą malec wyrazi gestem lub mimiką twarzy.
 
  • Bądź stanowcza
Wydając dziecku polecenia typu ,,zrób pa-pa” należy być stanowczym i cierpliwym. Po pewnym czasie bobasek nauczy się pokazywać i mówić ten zwrot. Unikaj jednak pokazywania gestów czy słów, które  nauczył się twój bobasa każdorazowo przy nowej publiczności, jest to stresujące a z czasem nudne i męczące dla maluszka.

Komentarze do: W jaki sposób rozmawiać z dzieckiem półrocznym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz