Szukaj

Telewizja uczy dzieci dokonywać złych wyborów żywieniowych

Podziel się
Komentarze0

Spożywanie niezdrowego jedzenia przez dzieci jest skutkiem złych wyborów żywieniowych, które są pozytywnie przedstawione w programach telewizyjnych - sugerują najnowsze wyniki badań. Badania na temat wpływu telewizji na dzieci w Anglii i Irlandii, zostały opublikowane w czasopiśmie BMJ Archives of Disease in Childhood.

Z wszystkich programów obserwowanych przez dzieci, prawie wszystkie zawierały w sobie treści, które w pozytywny sposób przedstawiały spożywanie przez bohaterów, cukierków i innych słodyczy:

  • W pozytywnym świetle – 1 na 3 przypadki (32,6%)
  • W negatywnym świetle – 1 na 5 przypadków (19,8%)
  • W neutralnym świetle w około połowie przypadków (47,5%).

Większość produktów, które składały się z cukru, przedstawiana była w świetle pozytywnym - jako nic nieszkodliwego. Pojawiały się też, choć zdecydowanie rzadziej, przypadki, w których tego typu jedzenie było pokazywane jako złe przykłady dla zdrowia. Tylko w 2% reklam były związane z motywacją do zdrowia i samozaparcia.

Profesor Colum Dunne, współautor i kierownik badań na University of Limerick's Graduate Entry Medical School in Ireland, dodał, iż ponad 90% postaci występujących w programach nie miało nadwagi, mimo spożywania niezdrowych produktów. - Budowanie takiego wizerunku, może zaburzyć świadomość u dzieci i uniemożliwić rozpoznanie różnicy między tym, co jest dobre, a co złe odnośnie wyborów żywieniowych - dodał.

Wcześniejsze badania wykazały, że niezdrowa żywność o wysokiej zawartości tłuszczu lub cukru była znacznie częściej rozpowszechniona w programach dla dzieci i młodzieży, niż w programach przeznaczonych dla osób dojrzałych i bardziej zorientowanych w wyborach żywieniowych.

Główny autor Profesor Clodagh O'Gorman dodaje: - Choć istnieje wyraźny związek między oddziaływaniem reklamy o niezdrowej żywności na dzieci a spożywaniem jej przez najmłodszych, nie ma na to bezpośrednich dowodów.

Oddziaływanie programów telewizyjnych na dzieci jest duże, jednak można wykorzystać to w pozytywny sposób – na przykład, transmisje mogą poprawić zachowanie wśród dzieci. W lutym 2013 roku, badania wykazały, że dzieci mogą naśladować również dobre nawyki pod wpływem telewizji. Grupy badawcze, wykazały wtedy, że pod wpływem odpowiednich programów dzieci mają mniejszą agresję i ogólny wzrost zachowań społecznych.

Komentarze do: Telewizja uczy dzieci dokonywać złych wyborów żywieniowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz