Szukaj

Stan świadomości noworodka

Podziel się
Komentarze0

Obserwując noworodka odnosi się wrażenie, że jego czynności ograniczają się tylko i wyłącznie do jedzenia, spania i płakania. Nic bardziej mylnego. Ostatnie badania dowodzą, że zachowanie noworodka można podzielić na 6 stanów świadomości. Rozpoznawanie ich pozwoli rodzicom odczytać potrzeby maleństwa, które porozumiewa się z otoczeniem jedynie przy pomocy płaczu.Wyróżnia się następujące stany świadomości u noworodka:

  • Spokojnie czujny
Maluszek, który znajduje się w tym stanie nie wykazuje dużej aktywności fizycznej. Maluch całą swoją uwagę skupia na obserwowaniu otoczenia. Przyglądając się maluszkowi możemy zaobserwować, że ma szeroko otwarte oczy, które najczęściej obserwują jeden wybrany przez  bobasa obiekt. Stan spokojnego czuwania u noworodka trwa około 2,5 godziny dziennie. Jest to czas, który powinno poświęcić się na przebywanie sam na sam z noworodkiem.

  • Aktywnie czujny
Maluszek w tym stanie jest niezwykle aktywny fizycznie. Dziecko ma sporo energii, którą wykorzystuje do kopania i fikania nóżkami. W czasie aktywnego czuwania możemy zaobserwować, że maluszek bawi się swoimi paluszkami, wydzielając przy tym ogromne ilości silny. Zdarza się również, że w stanie aktywnie czujnym bobas wypowiada różne dźwięki.

Stan aktywnie czujny u dziecka informuje rodziców, że noworodek nie jest chętny do zabawy, a swoją energię woli wykorzystać na poznawanie otoczenia. Taki rodzaj zachowania u noworodka możemy najczęściej zaobserwować bezpośrednio prze karmieniem lub w momencie gdy malec zaczyna marudzić. Aby zapobiec zapobiec marudzeniu malucha należy w odpowiednim momencie nakarmić go lub uspokoić kołysaniem.


  • Płacz
Płacz jest jedyną formą porozumiewania się noworodków z otoczeniem. Dlatego utarło się już, że maluszki najczęściej są kojarzone z płaczem. Dziecko płacząc chce poinformować rodziców, że jest głodne, bądź jest mu niewygodnie. Maluch płaczem komunikuje również nudę oraz chce zwrócić na siebie uwagi innych. Maluszek płacząc wykrzywia swoją buzię, mocno zaciska oczka oraz intensywnie rusza rączkami i nóżkami.

  • Ospałość
Jest to stan, który obserwuje się u malucha sennego lub tyle co wybudzonego. Charakterystycznym zachowaniem obrazującym ten stan są otępiałe, szkliste oczy bobasa oraz opadające powieki. Co więcej, wzrok dziecka jest nieco otępiały, a maluch przeciąga się jednocześnie przyjmując różny wyraz twarzy - od smutnego po radosny.

  • Spokojny sen
Od dziecka będącego w tym stanie bije spokój. Oczy maluszka są zamknięte, jego powieki nie drgają. Ciało śpiącego bobasa jest praktycznie w bezruchu. Można jedynie zaobserwować bezwiedne drgnięcia lub spokojne ruchy warg. W czasie spokojnego snu oddech maluszka jest regularny i miarowy. Sen spokojny dziecka co 30 minut przeplata się ze snem aktywnym.

  • Aktywny sen
Aktywny sen zajmuje około połowę czasu, którą maluch spędza na spaniu. W przeciwieństwie do spokojnego snu u dziecka możemy zaobserwować bardzie nerwowe zachowanie. Co prawda noworodek śpi z zamkniętymi oczami, ale pod powiekami  zauważa się szybkie ruchy gałki ocznej. Usta malucha również się ruszają, jakby noworodek coś ssał lub żuł. W czasie aktywnego snu ciało dziecka również się porusza. Bobas często bezwiednie unosi nóżki bądź rączki do góry.

Komentarze do: Stan świadomości noworodka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz