Szukaj

Różyczka u dzieci

Różyczka u dzieci ma zazwyczaj łagodny przebieg. Zachorowanie na różyczkę w dzieciństwie uodparnia na tę chorobę na resztę życia. Różyczka u dzieci najczęściej pojawia się w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jest wirusową chorobą zakaźną i przenosi się przez bezpośredni kontakt, zetknięcie z materiałem zakaźnym lub drogą krwionośną przez łożysko (różyczka wrodzona).

Różyczka u dzieci

Różyczka u dzieci w większości przypadków przebiega bez powikłań, w przeciwieństwie do osób dorosłych, a szczególnie niebezpieczna jest dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Średnio co 6-8 lat wzrasta zachorowalność na różyczkę u dzieci i odnotowuje się wtedy około 1200 zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców.

Objawy różyczki u dzieci

Pierwsze objawy zaobserwować można około dwa tygodnie po zakażeniu, czasem jednak dopiero po 23 dniach po kontakcie z chorą osobą pojawia się charakterystyczna dla różyczki wysypka. Różyczka u dzieci jest jedną z najpowszechniejszych chorób, ale przebiega łagodnie i odpowiednio leczona nie powoduje powikłań.

Przed pojawieniem się wysypki dziecko może narzekać na złe samopoczucie lub bóle mięśniowo-stawowe. Często różyczce towarzyszy zapalenie spojówek oraz powiększone węzły chłonne, szczególnie w okolicy uszu, szyi i potylicy. W niektórych przypadkach mogą wystąpić również stany podgorączkowe.

Wysypka pojawia się jako ostatnia i utrzymuje się tylko kilka dni. W pierwszej kolejności pojawia się na karku, za uszami i na twarzy. Ma postać drobnych grudek, które zlewają się w czerwone plamki. Znika w czwartym lub piątym dniu choroby i nie pozostawia żadnych śladów.

Powikłania po różyczce u dzieci

Bóle mięśniowo-stawowe występujące podczas choroby mogą przerodzić się w zapalenie stawów, które najczęściej obejmuje kolana i ręce. Zazwyczaj przechodzi ono samoistnie w ciągu trzech tygodni od zakończenia choroby.

Bardzo rzadko, ale jednak pojawiającymi się powikłaniami są zapalenie mózgu i małopłytkowa skaza krwotoczna. Zapalenie mózgu w większości przypadków przebiega bezobjawowo i nie wymaga dalszego leczenia. Skaza krwiotoczna objawia się krwawieniem z nosa, dziąseł i błon śluzowych jamy ustnej. Trwa zazwyczaj około kilkanaście dni od momentu ustąpienia choroby.

Różyczka jest bardzo niebezpieczna, gdy zachoruje na nią kobieta będąca w pierwszym trymestrze ciąży. Zachorowanie niesie ze sobą duże prawdopodobieństwo poronienia, a także wystąpienia poważnych wad ogólnorozwojowych u dziecka, takich jak utrata słuchu lub wzroku, wada serca czy upośledzenie umysłowe.

Leczenie różyczki u dzieci

Współczesna medycyna nie zna leku, które pozwoliłoby na szybkie i skuteczne wyleczenie dziecka, musi ono po prostu różyczkę przejść. W takiej sytuacji stosuje się leczenie objawowe, a do najważniejszych zadań rodziców należy obserwowanie dziecka. Już przy pierwszych symptomach różyczki dziecko powinno pojawić się u lekarza pediatry.

W trakcie choroby, która trwa zazwyczaj około tygodnia czasu, dziecko powinno pozostać w domu. Jeśli pojawi się gorączka można podawać leki, które pozwolą ją zbić lub stosować sprawdzone domowe sposoby na obniżenie wysokiej temperatury ciała.

Sposoby na uniknięcie różyczki u dzieci

Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie zachorowania są szczepienia ochronne. Ministerstwo Zdrowia szczepionkę na różyczkę ujęło w tak zwanym kalendarzu szczepień obowiązkowych, jednak jeśli rodzice chcą oszczędzić dziecku dodatkowych cierpień i stresu związanego z iniekcją, mogą podjąć decyzję o podaniu dziecku szczepionki skojarzonej. W tym rodzaju szczepionek łączonych jest nawet do sześciu antygenów, dzięki czemu obniża się znacznie ilość wizyt w gabinecie zabiegowym. Niestety szczepionki nie należą do tanich i rodzice muszą być gotowi na duży wydatek w aptece.

Aby dziecko otrzymało pełną ochronę przeciwko różyczce szczepi się je co najmniej dwa razy, pierwszy raz między 13 a 15 miesiącem życia i ponownie w wieku siedmiu lat. Z uwagi na poważne powikłania, na które są narażone kobiety w ciąży, dodatkowo dziewczynki w wieku 13 lat szczepione są po raz trzeci. Jeśli kobiety planujące ciążę nie zostały zaszczepione trzecią dawką, powinny się nią zaszczepić jak najszybciej. Należy jednak pamiętać, że przez trzy miesiące od iniekcji nie można zajść w ciążę.

Barbara Olszar

Komentarze do: Różyczka u dzieci (5)

Emilka35
Emilka35 11-10-2015 16:29

Wysypka u dziecka - czy to różyczka?

5

U mojego dziecka pojawiła się wysypka w postaci bladoróżowych drobnych plamek. Co prawda na początku były w okolicy twarzy, ale później wysypka rozszerzyła się na plecy, ręce i nogi. Czy to różyczka? Dodam, że u dziecka... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze