Szukaj

Prawidłowy rozwój dziecka - nowe odrkycia naukowców

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy odkryli, że genetyczny rozwój naszego mózgu jest najbardziej aktywny przed urodzeniem, w pierwszych miesiącach ciąży oraz podczas naszych młodzieńczych lat. Jest to cichszy interweniujący "ruch" w trzyczęściowej "symfonii" rozwoju ludzkiego mózgu, ale taki, który jest bardziej wrażliwy na czynniki środowiskowe.

Inicjująca fala rozwoju genetycznego mózgu ma miejsce w ciągu pierwszych dwóch trzecich  ciąży. Następnie od ostatniego trymestru ciąży następuje przerwa w rozwoju, która trwa aż do wieku dojrzewania, kiedy następuje końcowa faza rozwoju naszego mózgu. Te dwa najbardziej aktywne zrywy dotyczące mocy ludzkiego mózgu obejmują rozwój nowej kory mózgu, w którym tworzona jest ogólna architektura podczas pierwszych 3 miesięcy rozwoju płodu po zapłodnieniu i bardziej subtelne i specjalistyczne kształtowanie struktur, które następuje w okresie dojrzewania.

Znaczenie rozwoju dziecka

Naukowcy analizowali w swoich badaniach nowe kory mózgowe i ekspresję genów u ludzi i małp. Swoje wysiłki podjęli, ponieważ genetyczne wydarzenia prowadzące do rozwoju ludzkiej nowej kory mózgowej są słabo poznane.

Dla trzech zidentyfikowanych faz - tworzących kształt "klepsydry" dla działalności rozwojowej - badacze poczynili następujące obserwacje:

  1. Pierwszy etap, odpowiadający rozwojowi prenatalnemu, charakteryzuje się największą liczbą różnych ekspresji genowych.
  2. Druga faza, określana jako pre-dojrzewanie, wykazuje mniej ekspresji genów i większą synchronizację między rozwijającymi się obszarami.
  3. Trzeci etap, trwający od wieku dojrzewania, ukazuje kolejny wzrost ekspresji genowej, w pewnych dominujących obszarach.

Badacze byli zaintrygowani odkryciem, że niektóre wzorce aktywności genetycznej u człowieka nie zostały zaobserwowane u rozwijających się małp. Sugeruje to, że aktywność ta może odgrywać rolę w kształtowaniu unikatowego rozwoju ludzkiego mózgu.
Nowa kora mózgowa tworzy połączenia "jak w sieci elektrycznej"

Naukowcy dodają, że "globalna symetria", co do wyników badania, pozwala na uogólnienie ich na poziomie populacji. Zdaniem prof. Nenada Sestana z Yale's Kavli Institute for Neuroscience, ustalenia dotyczące środkowej fazy, podkreślają wrażliwość najmłodszych lat po urodzeniu. Jest to czas, kiedy odbywa się proces tworzenia kształtu połączeń nerwowych w mózgu, które będą wykorzystywane w późniejszym okresie życia. Prof. Sestan dodaje: „Zakłócenia w synchronizacji połączeń synaptycznych w czasie pierwszych lat dziecięcych mają związek z autyzmem.”

Używając języka planowania architektonicznego miast, podczas pierwszej, najbardziej aktywnej fazy rozwoju mózgu, tworzy się podstawowa struktura "sąsiedztwa" w mózgu, określana jako "społeczność" żywa w jego obrębie, która następnie rozwija się wolniej podczas fazy dzieciństwa. Prof. Sesan dodaje: „To sąsiedztwo zostaje szybko zbudowane i później wszystko spowalnia i nowa kora mózgowa skupia się wyłącznie na rozwoju połączeń, prawie jak w sieci elektrycznej.” W ostatniej fazie zaczynają tworzyć się poszczególne tożsamości funkcjonalne w poszczególnych obszarach mózgu.

Komentarze do: Prawidłowy rozwój dziecka - nowe odrkycia naukowców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz