Szukaj

Nabrzmienie piersi po porodzie

Podziel się
Komentarze0

Piersi kobiety przez cały okres ciąży przystosowują się do karmienia. W pierwszym tygodniu po porodzie w momencie rozpoczęcia laktacji wiele kobiet odczuwa silny ból i dyskomfort związany z nabrzmieniem piersi. Jak poradzić sobie z tym bólem? Oto kilka cennych wskazówek.Nabrzmienie piersi po porodzie jest związane z pojawianiem się mleka. Mleko w ciągu kilku godzin gromadzi się w kobiecych piersiach. Jet to bardzo szybki i gwałtowny proces, powodujący nabrzmienie i obolałość piersi u kobiety. Prócz mleka za ból piersi odpowiedzialna jest także napływająca do piersi krew, która gwarantuje wytwarzanie pokarmu w piersiach matki.

Nie wszystkie kobiety cierpią w takim samym stopniu z powodu nabrzmienia piersi. Okazuje się, że ból spowodowany rozpoczęciem laktacji najczęściej występuje u kobiet, które wydały na świat pierwsze dziecko.

Jednak występowanie nabrzmiałości w momencie rozpoczęcia laktacji nie jest reguła i zdarza się, że w momencie szybkiego rozpoczęcia karmienia piersią kobiety nie odczuwają żadnych niekomfortowych dolegliwości.

W przypadku większości kobiet obrzmienie piersi i bóle nim spowodowany ustępują po 24 lub 48 godzinach. Czasami jednak mogą potrwać nawet kilka dni.

Jak zminimalizować nabrzmienie piersi po porodzie?

  • Ogrzewaj piersi
Przed rozpoczęciem karmienia zaleca się by przez krótką chwilę ogrzewać piersi. Dzięki temu ułatwia się wypływ pokarmu na początku karmienia. Dlatego chwilkę przed rozpoczęciem karmienia dziecka przyłóż do swojej piersi materiał namoczony w ciepłej wodzie. Najlepiej przykładać go zaraz obok obwódki brodawki. Ułatwić laktacje może również delikatne masowanie piersi, którą dziecko ssie.


  • Przykładaj woreczki z lodem
Kiedy zakończysz karmienia dziecka piersią warto przyłożyć do piersi woreczki z lodem. Taki zabieg pomoże ci zmniejszyć nabrzmienie piersi. Okazuje się również, że ulgę w bólu przynosi przykładanie do piersi schłodzonych liści kapusty. Warto wybierać duże liście, tak by mogły objąć niemal całą pierś. W centralnej części liścia zrób otworek na sutek. Obecnie na rynku są również dostępne chłodzące wkładki do biustonosza, które łagodzą obrzęk piersi.

  • Noś dopasowaną bieliznę
Ból związany z nadmiernym nabrzmieniem piersi może także w znacznym stopniu zminimalizować  noszenie dopasowanej bielizny. Zaleca się, by kobiety cierpiące na tego typu dolegliwość nosiły dopasowany biustonosz wykonany z tworzywa naturalnego, najlepiej na szerokich szelkach. Zwróć uwagę, by był to biustonosz przystosowany do karmienia, gdyż ułatwi ci to karmienie maluszka bez nadmiernego podrażniania obolałych piersi.

  • Karm jak najczęściej
Okazuje się, że najlepszym sposobem na nabrzmiałe piersi jest jak najczęstsze karmienie maluszka. Dlatego nie omijaj żadnej pory karmienia i dbaj o to, by nie skracać czasu karmienia. Dziecko ssąc pierś opróżnia ją z nadmiaru pokarmu. Dlatego jeśli maluch nie jest w stanie opróżnić obydwu piersi w czasie karmienia odciągaj pokarm. Pamiętaj jednak by robić to z rozsądkiem i nie odciągać całości pokarmu lecz tylko jego nadmiar wywołujący nabrzmiałość.

  • Zmieniaj pozycję karmienia
Postaraj się, by przy każdym  karmieniu zmieniać pozycję. Pozwoli to na otwarcie wszystkich kanalików mlecznych, dzięki czemu zostaną one opróżnione, a ból spowodowany zalegającym pokarmem zmniejszy się.

Komentarze do: Nabrzmienie piersi po porodzie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz