Szukaj

Karmienie piersią a otyłość u dziecka

Podziel się
Komentarze1

Przeprowadzono już mnóstwo badań, które potwierdzają wpływ karmienia piersią na rozwój odporności u dziecka i zmniejszanie ryzyka zachorowania na wiele chorób w przyszłości. Szpital Dziecięcy Cincinnati postanowił sprawdzić, czy istnieje związek między karmieniem mlekiem matki i częstotliwością występowania otyłości u najmłodszych.

Doktor Jessica Woo, współautorka badań, twierdzi, że niemowlę, które przez dłuższy czas karmione jest tylko lub w przeważającej części mlekiem matki, ma od 10 do 20 procent mniejsze szanse na bycie otyłym w dzieciństwie. Aby wysunąć te wnioski, naukowcy przeanalizowali ponad 80 badań nad naturalnym karmieniem, prowadzonych na przestrzeni 20 lat i opublikowanych w Current Obesity Report.

Aby móc głębiej zrozumieć w jaki sposób mleko matki wpływa na zachowanie odpowiedniej wagi u dziecka, konieczne jest jednak głębsze zbadanie wpływu takiej diety na rozwój noworodka. Doktor Lisa Martin dodaje, że współcześnie literatura medyczna nie promuje karmienia piersią jako metody walki z otyłością, ponieważ nie pozwala na to złożony charakter tego procesu, o którym wciąż wiemy za mało.

Naukowcy ze Szpitala Dziecięcego Cincinnati wskazują jednak na kilka podstawowych czynników biologicznych, które poprzez naturalne karmienie mogą wywierać wpływ na masę ciała dziecka. Są nimi: wprowadzanie zmian w preferencjach smakowych i diecie, praca układu trawiennego przy przetwarzaniu pokarmu oraz skłonność do otyłości u matki.

Wyniki badań są obiecujące, jednak chociaż obserwacje dowodzą skuteczności prowadzenia takiej diety u niemowląt, to wciąż brakuje wielu ważnych informacji, które pozwoliłyby na szczegółową, medyczną charakterystykę tego procesu.

Natalia Kocoń

Komentarze do: Karmienie piersią a otyłość u dziecka (1)

MonillaK
MonillaK 20-04-2015 18:27

ciekawe

1

Jak tak przywołałam przykłady z mojej bliższej i dalszej rodziny, to wydaje mi się, że coś w tym jest. Szkoda, że teraz znowu jakby karmienie piersią jest mniej modne, bo dziewczyny boją się, że ich piersi stracą jędrnoś... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze