Szukaj

Zdrowy wpływ komunikacji między studentem a rodzicem

Na temat odżywiania się studentów istnieje wiele legend, jedne z nich są prawdziwe, inne pozostają mitami. Jedno, co wiadomo na pewno, to to, że większość studentów wcale nie głoduje, jak mogłoby się wydawać. Podobnie rzecz ma się z aktywnością fizyczną, jednak wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań.Według badań, które pojawiły się w najnowszym wydaniu Journal of Adolescent Health, studenci jedzą większe ilości warzyw i owoców, kiedy nie zaniedbują codziennej komunikacji ze swoimi rodzicami.

Fakty jednak są takie, iż tylko 1/3 studentów odżywia się zgodnie z krajowymi zaleceniami. Ponadto, poziom aktywności fizycznej, nawet jeśli u danego studenta był wysoki przed rozpoczęciem studiów, spada po pierwszym semestrze nauki.

Niemniej, rodzice mogą odegrać istotną rolę w kształtowaniu młodzieży, nie tylko tej studiującej, w kierunku odpowiednich zachowań i nawyków, które mogą poprawić długoterminowo stan zdrowia oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia ewentualnych chorób.


W celu zbadania zależności między komunikacją a rodzajem jedzenia, naukowcy zebrali grupę 746 studentów pierwszego roku na jednej z amerykańskich uczelni. Badanie zawierało pytania dotyczące czasu codziennej rozmowy z rodzicami (telefonicznej, mailowej, itd.).

Dodatkowo spytano o to, jak często i długo, studenci uprawiają sport oraz jedzą zdrową żywność.

Badacze odkryli, iż w dniach, kiedy uczniowie rozmawiali z rodzicami około 30 min, 14% pytanych jadło więcej warzyw i owoców, a 50% chętniej angażowało się w wykonywanie ćwiczeń. Nie wiadomo jednak, o czym rodziny ze sobą rozmawiały. Nie zostało to udokumentowane.

Pomimo to, jak sugerują naukowcy, komunikacja ma duży, zarówno pośredni, jak i bezpośredni wpływ na rodzaj spożywanego jedzenia i na angażowanie się w aktywność fizyczną. Rodzice mogą przypominać swoim dzieciom o tym, że należy o siebie dbać i zdrowo się odżywiać.

Ponadto, rozmowa daje studentom poczucie, iż ktoś dba o ich zdrowie i dobre samopoczucie, a dodatkowo troszczy się o nich. W ten sposób, nawet bezwiednie, motywuje to ich do zdrowego trybu życia.

Komentarze do: Zdrowy wpływ komunikacji między studentem a rodzicem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz