Szukaj

Wysoka ilość spożywanego białka zwiększa ryzyko śmierci

Dieta wysokobiałkowa dwukrotnie zwiększa śmiertelność osób w średnim wieku, stwierdzają wyniki najnowszych badań autorstwa naukowców z University of Southern California, opublikowane w Magazynie Cell Metabolism.

Spór o diety

Naukowcy od dłuższego czasu spierają się o ilość węglowodanów, tłuszczy i białek, optymalną dla zachowania dobrego zdrowia. Diety uwzględniające tylko jedną z grup składników pokarmowych (np. wyłącznie tłuszcze) dają efekt tymczasowy, jednak regularnie stosowane prowadzą do przewlekłych stanów chorobowych, a nawet do przedwczesnej śmierci. Najnowsze badania pokazują, że ilość białka, a dokładniej jego źródło, może być kluczem do powstania i rozwoju stanu chorobowego w wieku średnim i podeszłym. "Istnieje błędne przekonanie, że ponieważ wszyscy jedzą, zrozumienie odżywiania jest proste. Ale nie chodzi o to, czy dana dieta pozwala czuć się dobrze przez trzy dni, ale czy może pomóc nam dożyć do setki" zauważa prowadzący badania dr Valter Longo.

Zgubny wpływ mięsnej diety

Przez większą część ostatnich dwóch dekad, naukowcy dowodzili, że osoby stosujące dietę bogatą w białka zwierzęce (mleko, mięso i ser) są bardziej narażone na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny niż osoby ograniczające zawartość białka. Autorzy badania stwierdzili, że nadmierne spożycie białka, szczególnie pochodzenia zwierzęcego, powoduje wzrost śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny aż o 74 procent.

Nie ma wątpliwości, że wyeliminowanie wysoko przetworzonych węglowodanów i cukrów z diety znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu przewlekłych schorzeń, w tym cukrzycy, chorób serca i demencji, ale zastąpienie ich białkami pochodzenia zwierzęcego może mieć równie szkodliwy wpływ.

Zaobserwowano również ciekawą zależność między wiekiem i poziomem białka: stwierdzono, że nadmierne spożycie białka podwyższa poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF – 1), znanego czynnika proliferacji nowotworów- dotyczy to grupy do 65. roku życia.  Z drugiej strony dieta wysokobiałkowa zdaje się chronić osoby powyżej tego wieku, poprzez zmniejszanie ich podatności na choroby.

Autorzy badania podkreślają, że ich badania pokazują, że dieta o niskiej zawartości białka w średnim wieku jest przydatna w zapobieganiu raka i obniżeniu ogólnej śmiertelności, w procesie, który obejmuje regulacji IGF-I i poziom insuliny. Jednak w starszym wieku należy unikać diet o niskiej zawartości białka w celu umożliwienia utrzymania prawidłowej masy i ochrony przed słabowitością.

To badanie jest jednym z wielu wiążących ilość przyjmowanego białka z przebiegiem zapalnych zmian, spowodowanych zaburzeniem poziomu hormonów w organizmie, które wywołują i przyspieszają rozwój wzrostu komórek rakowych. Ograniczenie spożycia białka, szczególnie ze źródeł zwierzęcych do 65. roku życia, jest kluczowym czynnikiem w profilaktyce raka i przedłużeniu własnej żywotności.

Opracowała: Monika Klimczak

Komentarze do: Wysoka ilość spożywanego białka zwiększa ryzyko śmierci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz