Szukaj

Wypalnie zawodowe związane z nadmiernym jedzeniem u kobiet

Kobiety, które mają dość swojej pracy, mogą mieć skłonności do uciekania się do pomocy jedzenia, aby się pocieszyć w okresach stresu. Do takiego wniosku doszli badacze fińscy, a poinformowali o tym w artykule opublikowanym w przeglądzie specjalistycznym American Journal of Clinical Nutrition.Naukowcy ci stwiedzili, że kobiety, które przyznawały się do wypalenia zawodowego, miały również większe skłonności do emocjonalnego jedzenia, albo do „zajadania” stresu, niepokoju oraz chandry. A tak naprawdę, nawet nie były głodne.

Co więcej, naukowcy odkryli, że ofiary tak zwanego burn out miały również tendencję do niekontrolowanego jedzenia – jest to uczucie, że ciągle jesteś głodna i nie możesz przestać jeść, dopóki w lodówce jest coś jeszcze jadalnego.

Kobiety cierpiące z powodu wypalenia zawodowego mogą mieć również mniejsze szanse na zmianę swoich zwyczajów żywieniowych, jak wyjaśnia pani Nina Nevanpera, główna autorka tego badania, z instytutu Finnish Institute of Occupational Healt.

Aktualnie, fińscy badacze zalecają, żeby wypalenie zawodowe było leczone jako pierwsza choroba. A także, zdaniem fińskich naukowców, wypalenie zawodowe oraz zburzenia odżywiania powinny być również brane pod uwagę w leczeniu otyłości.

Fińscy naukowcy swoje zalecenia opierają na badaniu przeprowadzonym na 230 kobietach w wieku od 30 lat do 55 lat, które brały udział w próbie klinicznej dotyczącej zmian w zdrowym stylu życia. Wszystkie kobiety pracowały, a na początku badania stwierdzono, czy dotyczy ich problem wypalenia zawodowego; oraz sprawdzono je pod kątem zwyczajów odżywiania.


W sumie, jak wynika z fińskiego badania, 22% kobiet miało pewien poziom burn out. Jako grupa, kobiety te również miały większe poziomy emocjonalnego jedzenia oraz niekontrolowanego jedzenia.


Dodatkowo, kobiety, u których nie stwierdzono wypalenia zawodowego na początku badania, generalnie radziły sobie z opanowaniem niekontrolowanego jedzenia w ciągu jednego roku. Ale przeciętnie, grupa z burn out, miała problemy z taką zmianą.

Praca wpływa na nasze życie, mówi Sherry Pagoto, profesor medycyny w szkole medycznej University of Massachusetts Medical School.

Ludzie mogą być w pracy, w której są nieszczęśliwi, tak samo jak w małżeństwie, w którym są nieszczęśliwi. A jedzenie wtedy staje się jedyną przyjemnością, jaka im zostaje w ich smutnym, nieudanym życiu, dodaje profesor Sherry Pagoto.

Aczkolwiek, nie stwierdzono zauważalnego efektu wypalenia zawodowego dla wagi kobiet: na początku badania kobiety z burn out ważyły normalnie; w porównaniu do jednej trzeciej kobiet bez wypalenia.

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być wkształcenie, wyjaśnia pani Nina Nevanpera. Kobiety cierpiące na wypalenie zawodowe generalnie są lepiej wykształcone. A lepsza edukacja jest generalnie powiązana z niższą wagą. Co nie zmienia faktu, że emocjonalne jedzenie jest potencjalnym czynnikiem ryzyka nadwagi w przyszłości. I na pewno nie jest to zdrowe, ponieważ zestresowani ludzi częściej sięgają po czekoladę albo po śmieciowe jedzenie zamiast po jabłko.

Profesor Sherry Pagoto dodaje, że określenie źródła stresu ma wielkie znaczenie, ponieważ właśnie stres może sprawiać, że ciężko jest nam się odchudzić, a potem utrzymać wagę na właściwym, zdrowym poziomie.

W dalszym ciągu jednak, nawet jeżeli ludzie nie mają nadwagi, to emocjonalne jedzenie jest bardzo złym pomysłem. W ten sposób bowiem wzmacniamy zwyczaj, który nie jest zdrowy, wyjaśnia profesor Sherry Pagoto.

Komentarze do: Wypalnie zawodowe związane z nadmiernym jedzeniem u kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz