Szukaj

Ukryty cukier może prowadzić do uzależnienia i chorób

Eksperci żywieniowi, nawet ci opłacani przez przemysł cukrowniczy, dowodzą, że wysoki poziom cukru w żywności jest nie tylko przyczyną otyłości, próchnicy zębów i chorób, ale jest również uzależniający.

Cukier jest składnikiem, który wszyscy dobrze znamy. Wielu z nas dodaje go do napojów i potraw, bez myślenia o efektach wpływu na nasze zdrowie, jakie posiada. Cukier przecież to uczta, coś słodkiego, co sprawia, że czujemy się dobrze, gdy go jemy lub pijemy. Był używany przez wiele generacji, a zatem musi być bezpieczny, prawda?

Cukier otrzymywany jest z trzciny cukrowej i buraków cukrowych w procesie, w którym naturalnie występujące cukry oddziela się w poprzez miażdżenie roślin, gotowanie i następnie oczyszczanie w stężoną postać krystaliczną poprzez odparowanie. Ten proces był wykorzystywany od wielu lat z niewielkimi zmianami, jednak skala używania cukru wzrosła, dlatego też wzrosło jego wykorzystywanie.

Obecnie cukier jest składnikiem wielu produktów spożywczych, których normalnie nie uważa się za słodkie, takich jak chleb lub zupa pomidorowa, która zawiera aż 4 łyżeczki na porcję. Problem w tym, że cukier powoduje, że jedzenie jest słodsze niż byłoby normalnie, dając codziennym posiłkom możliwość poprawy wrażeń smakowych, które uzyskuje się zwykle ze słodyczy. Ma to na celu zachęcenie konsumentów do preferowania konkretnej marki lub produktu, zaś mniej słodzone marki będą postrzegane jako mniej smaczne. Poziom cukru w pikantnej żywności podwoił się w ciągu ostatnich kilku lat. Cukier daje wrażenie euforii, co oznacza, że może być uzależniający, szczególnie, jeśli podaje się go codziennie w wielu różnych produktach, co sprawia, że coraz wyższe dawki są potrzebne, aby wywierać ten sam skutek. Cukier porównywany jest do takich używek jak kokaina. W 2009 roku francuskie badania wykazały, że szczury, które były uzależnione od kokainy, osiem razy częściej wybierały do spożycia cukier niż kokainę.

Uzależnienie i powiązanie z wieloma chorobami

Porzucenie diety zawierającej cukier może powodować pogorszenie nastroju i głód, który porównywany jest do głodu, który odczuwają uzależnieni od alkoholu lub kokainy. Dzieje się tak, ponieważ cukier powoduje uwalnianie opioidów i dopaminy w mózgu, które wywołują euforię i dają odczucie spełnienia i przyjemności. Z tego powodu mózg wysyła wiadomości, domagając się coraz większej ilości cukru do kontynuowania przyjemności. Może to również powodować poszukiwanie większej przyjemności poprzez spożywanie innych, pokrewnych używek, takich jak alkohol.

Poprzez kontrolowanie ilości spożywanego cukru, pomijanie go w posiłkach i byciu czujnym, możemy uniknąć problemów uzależnienia, cukrzycy, próchnicy, otyłości, chorób serca, niewydolności wątroby i chorób oczu, które wiążą się z wysokocukrową dietą. Korzyści ze zrównoważonej diety, składającej się z naturalnych składników są od bardzo dawna dobrze znane, jednak cukier zawsze był sprzedawany jako produkt naturalny, przez co wielu konsumentów wierzy, że jest bezpieczny.

Marcin Wądołowski

Komentarze do: Ukryty cukier może prowadzić do uzależnienia i chorób

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz