Szukaj

Trening cardio

Trening cardio uznawany jest za skuteczną broń w walce z nadwagą. Jeżeli nie ma żadnych przeciwskazań do wykonywania takiego treningu, to zalecany jest on dla wszystkich osób, niezależnie od wieku i płci. Trening cardio pozwala nie tylko na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej, ale także pozwala odpowiednio dotlenić organizm.

Trening cardio

Taki trening, w połączeniu z dobrze dobraną dietą, może dać zaskakujące efekty i pomoże w walce o wymarzoną sylwetkę.

Czym jest trening cardio?

Trening cardio zwany jest też treningiem wytrzymałościowym lub tlenowym. Odbywa się w dość długim czasie, a stopień jego intensywności jest umiarkowany. Trening cardio często wykonywany jest  na maszynach:

  • Stepper działa szczególnie na dolne partie ciała i umożliwia regulację tempa i stopnia trudności treningu.
  • Bieżnia, na której możemy maszerować lub biec – w zależności od intensywności treningu. Ważne jest przy tym zachowanie prostej sylwetki.
  • Rowerek – wymaga ustawienia siodełka na odpowiedniej wysokości. Daje możliwość regulowania tempa oraz czasu, w jakim chcemy ćwiczyć.
  • Orbitrek, który angażuje wszystkie partie mięśni.

Istnieją także formy ćwiczeń cardio, które nie wymagają wykorzystania sprzętu. Wśród nich znajdują się: chodzenie po schodach, taniec, pływanie, jazda na rowerze, bieganie, zajęcia fitness i aerobowe czy skoki na skakance.

Trening dla serca

Ćwiczenia cardio, ze względu na długi czas trwania i umiarkowaną intensywność, pobudzają serce do zwiększenia pracy, więc musi ono dostarczyć większą ilość krwi do krwioobiegu. Dzieje się tak dlatego, że wraz ze wzrostem intensywności treningu, zwiększa się również zapotrzebowanie organizmu na tlen, który transportowany jest przez krew.

Cardio to doskonały trening dla serca, które – jako jeden z mięśni – warto ćwiczyć. Dzięki temu zwiększy się wytrzymałość oraz pojemność tego organu.

Jak sprawdzić intensywność ćwiczeń?

W celu zmierzenia, jak intensywny jest wykonywany przez nas trening, badamy tętno podczas ćwiczeń. W urządzeniach do ćwiczeń (bieżnie, orbitreki, rowerki) mamy możliwość kontrolowania tętna za pomocą pulsometru. Tętno umiarkowane mieści się w przedziale 60-70% tętna maksymalnego (obliczamy je za pomocą działania: 220 – nasz wiek).

Jak często ćwiczyć?

Zaleca się, aby trening cardio wykonywać co najmniej trzy razy w tygodniu przez 30 minut. Wraz z upływem czasu powinno się zwiększać czas lub intensywność treningu. Bardzo dużą rolę odgrywa regularność wykonywania treningów.

Katarzyna Łukawska

Komentarze do: Trening cardio (1)

pakero
pakero 08-08-2014 14:07

Jaki trening wytrzymałościowy?

1

Trening Cardio to dobry sposób żeby poprawić wytrzymałość, kondycje i ogólnie siłe :) Próbowałem, polecam, serio. Pierwsze dwa tygodnie dają mega w kość ale potem jak się człowiek wyhartuje to jest jak maszyna - nieznisz... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze