Szukaj

Tłuste ryby zapobiegają chorobom nowotworowym

Wyniki badań prowadzonych przez Saint Luke's Mid America Heart Institute Cardiovascular Research Scientist potwierdzają, że spożywanie konkretnych tłustych ryb w odpowiedniej ilości i po przygotowaniu w należyty sposób może zapobiegać wielu nowotworom, między innymi: piersi, prostaty, trzustki oraz okrężnicy.

"Dobre" kwasy tłuszczowe omega-3 i "zły" enzym cox-2

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nutrition and Cancer: An International Journal. Badacze biorący udział w pracach naukowych wyjaśnili, że przyjmowanie codziennie niewielkiej dawki aspiryny może zmniejszyć ryzyko zachorowania na gruczolakoraka (raka gruczołowego). Dzieje się tak dlatego, że aspiryna może dezaktywować działanie enzymu cox-2, który zwiększa ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu. Podobne właściwości wykazują tłuste ryby, przede wszystkich dzięki zawartym w nich kwasach tłuszczowych omega-3.

Wzór z włoskiej kuchni

Badacze podkreślają jednak, że ważne jest nie tylko regularne spożywanie ryb. Równie istotne jest także to, jaką rybę wybieramy oraz w jaki sposób ją przyrządzamy i podajemy.

- Najlepszym przykładem jest włoska kuchnia. W gotowaniu najczęściej wykorzystuje się oliwę z oliwek, ubogą w kwasy omega-6. Jednocześnie, regularnie spożywa się ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. W procesie przygotowania wykorzystuje się niewielką ilość soli i rzadko się podaje smażone ryby. Włoskie badania wykazały, że osoby spożywające ryby przynajmniej dwa razy w tygodniu w porównaniu z tymi, którzy jedli je rzadziej niż raz w tygodniu, rzadziej zapadają na poważne choroby nowotworowe - mówi doktor DiNicolantonio.

Tłuste ryby a zapobieganie nowotworom

Niedawne badania prowadzone na Uniwersytecie w Waszyngtonie dowodzą, że wysokie spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 obniża o 23% ryzyko śmiertelnego nowotworu. Równie ważne jest zahamowanie aktywności enzymu cox-2, co ma istotne znaczenie w obniżeniu ryzyka zachorowania na wiele groźnych chorób nowotworów.

Gabriela Będkowska

Komentarze do: Tłuste ryby zapobiegają chorobom nowotworowym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz