Szukaj

Suplementy z jodem niezbędne w czasie ciąży i w trakcie karmienia piersią

Jod jest niezbędnym dla człowieka mikroelementem, którego niedobór może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jego niedostatek jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, ponieważ wpływa on nie tylko na ciężarną, ale również na płód.Według doktora Alexa Stagnaro-Green z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona, poziom jodu w organizmach kobiet stale obniża się, dlatego osoby pracujące w służbie zdrowia powinny upewnić się, iż każda ciężarna oraz karmiąca piersią kobieta zażywa odpowiednie suplementy z tym jakże ważnym pierwiastkiem.

Jod nie jest naturalnie wytwarzany w organizmie człowieka, wobec czego musi być dostarczany poprzez spożywanie jedzenia bogatego w ten składnik.

Jod jest wymagany przy produkcji hormonów tarczycy, których odpowiedni poziom jest istotny dla prawidłowego neurorozwoju płodu. Według narodowych i międzynarodowych władz zdrowotnych, obecnie każda ciężarna kobieta powinna przyjmować co najmniej 150 mikrogramów jodku potasu w codziennej diecie.


“Istnieją obawy, iż nawet niewielkie braki tego składnika u ciężarnych kobiet może prowadzić do obniżenia poziomu inteligencji u potomstwa”, dodaje doktor Elizabeth Pearce z Uniwersytetu Bostońskiego.

Niedobór jodu prowadzi wobec tego do upośledzenia umysłowego, którego w łatwy sposób można by uniknąć.

Wśród innych zagrożeń wynikających z niedostatecznej ilości jodu w organizmie wymienia się powiększoną tarczycę u kobiety ciężarnej i płodu, zwiększone ryzyko poronienia oraz wysoką śmiertelność noworodków.

Pomimo iż środowiska medyczne zalecają przyjmowanie suplementów z jodem przez kobiety karmiące, będące w ciąży lub dopiero ją planujące, to jednak tylko 20 procent społeczeństwa stosuje się do tych zaleceń.

Co więcej, wiele dostępnych na rynku suplementów przeznaczonych jako uzupełnienie diety dla przyszłych matek nie zawiera tego cennego dla zdrowia ludzkiego składnika.

Komentarze do: Suplementy z jodem niezbędne w czasie ciąży i w trakcie karmienia piersią

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz