Szukaj

Spożywanie śmieciowego jedzenia może uszkodzić pamięć!

Według nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii, spożywanie jedzenia, które jest naładowane cukrem i tłuszczem, w ciągu zaledwie jednego tygodnia może mieć szkodliwy wpływ na zdolności poznawcze mózgu. Jeszcze bardziej niepokojące są wstępne dane wskazujące, że efekt ten jest stały, co oznacza, że śmieciowe jedzenie jest jeszcze bardziej toksyczne, niż możemy sobie wyobrazić.

Bardzo niepokojące

Podczas badania, australijscy naukowcy karmili szczury „bufetową dietą” przez okres jednego miesiąca. Ta dieta składała się z jedzenia dla szczurów połączonego z dodatkiem ciasta, herbatników, smalcu i 10% roztworu sacharozy. Grupę kontrolna, która była odżywiana jedzeniem dla szczurów bez suplementacji, również monitorowano w tym samym okresie.
Naukowcy odkryli, że szczury będące na diecie złożonej z fast foodów doświadczyły zauważalnych zaburzeń poznawczych w bardzo krótkim czasie. Zwierzęta wykazywały zmniejszoną zdolność zauważania, że obiekt został przeniesiony do nowej lokalizacji. Istotnie, szczury cierpiały na zapalenie w regionie hipokampa w mózgu, który odnosi się do pamięci przestrzennej.

„Wiemy, że otyłość powoduje stan zapalny w organizmie, ale nie zdawaliśmy sobie sprawy, że powoduje zmiany w mózgu”, powiedziała Margaret Morris, szefowa farmakologii na uniwersytecie. „Zaskakująca w tym badaniu,  jest szybkość, z jaką wystąpiło pogorszenie funkcji poznawczych. [...] Nasze wstępne dane wskazują również, że szkoda jest nieodwracalna.”

Naukowcy odkryli, że pewne aspekty pamięci szczurów zostały oszczędzone. Wszystkie szczury karmione śmieciowym jedzeniem, zachowały zdolność rozpoznawania obiektów.

Znaczenie dla ludzi

Profesor Morris przyznaje, że pogorszenie zdolności poznawczych spowodowane śmieciowym jedzeniem w może również mieć wpływ na ludzi: „Podejrzewamy, że te wyniki mogą mieć znaczenie dla ludzi. Odżywianie wpływa na mózg w każdym wieku. Osoby w podeszłym wieku stosując złą dietę mogą być bardziej narażone na problemy.”
Badania zostały sfinansowane przez Health and Medical Research Council w Australii i opublikowane w  czasopiśmie „Brain, Behavior and Immunity” w grudniu 2013r.

Autor: Angelika Masłowska

Komentarze do: Spożywanie śmieciowego jedzenia może uszkodzić pamięć!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz