Szukaj

Siemię lniane pomaga w leczeniu nadciśnienia tętniczego

Siemię lniane, jedno z najtańszych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3 i innych składników odżywczych, zostało niedawno przebadane pod kątem wpływu na nadciśnienie tętnicze.

Kanadyjscy naukowcy jako pierwsi przeprowadzili testy mające na celu określenie wpływu siemienia lnianego na nadciśnienie u ludzi, po tym jak analogiczne doświadczenia zostały przeprowadzone na zwierzętach i przyniosły pozytywne rezultaty. Badania na grupie ludzi również ujawniły znaczącą redukcję nadciśnienia.

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) donosi, że ponad 60% osób z nadciśnieniem leczy się farmaceutycznie. Wyniki te opierają się na badaniu telefonicznym przeprowadzanym przez Behavioral Risk Factor Surveillance System w latach 2005-2009.

Nie wszyscy zgadzają się, że nadciśnienie może być jedną z przyczyn zawałów serca i udarów. Załóżmy jednak, że korzystnie jest zmniejszać nadciśnienie, za które uznaje się ciśnienie krwi powyżej 140/90.

Badania nad wpływem siemienia lnianego na nadciśnienie

Sto dziesięć wybranych osób, z których większość cierpi na nadciśnienie i u których zdiagnozowano chorobę tętnic obwodowych podzielono na dwie grupy. Obie z nich miały codziennie jeść bajgle i muffiny, stopniowo zwiększając ich spożycie w ciągu pół roku. Grupa eksperymentalna była karmiona pieczywem zawierającym do trzydziestu gramów zmielonego siemienia lnianego, podczas gdy grupa kontrolna jadła podobne produkty, ale bez dodatku siemienia.

Autorem badania jest Grant Pierce, główny dyrektor badań ze Szpitala św. Bonifacego w kanadyjskim Winnipeg. Pierce wyjaśnia: Jest to [kontrolowanie nadciśnienia] podstawowym powodem, dla którego człowiek w Stanach powinien chodzić do lekarza. Zrozumienie, jak możemy zredukować ciśnienie krwi stało się poważnym wyzwaniem.

Po okresie sześciu miesięcy grupa eksperymentalna z ciśnieniem skurczowym osiągającym 140 lub więcej przed badaniem, po stosowaniu diety zawierającej siemię lniane średnio zmniejszyła ten wynik o 15 jednostek. Osoby z ciśnieniem rozkurczowym 90 lub mniej, zredukowały je średnio o 7 jednostek.

Prezydent American Society of Hypertension, dr William White, mówi: Wyniki badań są rzeczywiście zaskakujące, właściwie ciężko sobie wyobrazić tak duże zmniejszenie ciśnienia krwi spowodowane jedynie mieszania siemienia lnianego z inną żywnością.

Pierce dodaje: To zmniejszenie [ciśnienia krwi] należy do najskuteczniejszych obecnie dietetycznych postępowań i jest porównywalne do stosowanych leków.

Ich badania zostały opublikowane we wrześniu 2013 roku, w dzienniku Hypertension.

Inne korzyści z zażywania siemienia

Nawet jeśli twoje ciśnienie krwi jest w normie, siemię lniane może korzystnie wpłynąć na zdrowie w inny sposób. Można je spożywać niemal od razu, wystarczy je uprzednio zmielić w młynku do kawy. Jedna lub dwie łyżki dodane do jedzenia lub wody raz czy dwa razy dziennie może pozytywnie wpłynąć na nadciśnienie, dostarczyć kwasów omega-3, a nawet chronić przed szkodliwym promieniowaniem, co coraz szybciej staje się poważnym zagrożeniem w naszym środowisku.

Siemię lniane to ponadto roślinne źródło kwasów tłuszczowych, takich jak ALA, czyli kwas alfa-linolenowy. Jest on skuteczną substancją odżywczą, mająca pozytywny wpływ m. in. na serce.

Jednak najpierw kwas ten należy przekształcić w kwasy EPA i DHA, co umożliwi optymalne wchłanianie omega-3. Takie działanie powinno pomóc zmienić typowe dla Amerykanów niezbalansowane spożycie kwasów omega-6/omega-3, które wywołuje stany zapalne i przyczynia się do chorób układu odpornościowego.

Wiele osób twierdzi, że przekształcenie ALA na EPA i DHA jest powolne i trudne, zwłaszcza, w miarę, jak człowiek się starzeje. Dlatego też niektórzy proponują oleje rybne, jako lepsze źródło wchłaniania kwasów tłuszczowych omega-3. Zapewnia to naszemu mózgowi i układowi nerwowemu ochronę przed zanikiem zwyrodnieniowym i licznymi chorobami. Jednak oleje te bywają kosztowne, dlatego proponuje się też dodanie do nich siemienia lnianego, które, jak odkryto, również skutecznie chroni nasz organizm przed coraz szkodliwszym promieniowaniem.

Komentarze do: Siemię lniane pomaga w leczeniu nadciśnienia tętniczego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz