Szukaj

Owoce i warzywa – czy rzeczywiście wspomagają odchudzanie?

W najnowszych badaniach naukowcy Uniwersytetu Alabama w Birmingham wyjaśniają, że powszechny pogląd, iż jedzenie większej ilości owoców i warzyw wspomaga odchudzanie, nie jest prawdziwy.

Badanie, które polegało na zwiększeniu spożycia owoców i warzyw, jako pomocy w zrzuceniu zbędnych kilogramów, przeprowadzono z udziałem 1200 uczestników. W artykule opublikowanym w American Journal of Clinical Nutrition przedstawiono wyniki i wyjaśniono, iż nie ma dowodów na to, że jedzenie większej ilości tych produktów zmniejsza masę ciała.

Owoce i warzywa to nie wszystko

- Wszystkie badania, które przeprowadziliśmy i sprawdziliśmy wykazały niemal zerowy wpływ na utratę wagi – mówi Kathryn Kaiser, główny autor i instruktor w UAB School of Public Health. Dodaje przy tym, że umieszczenie owoców i warzyw na szczycie naszych posiłkowych przyzwyczajeń wcale nie jest konieczne, by skutecznie się odchudzić. Najlepszym sposobem, by to zrobić, jest ograniczenie spożycia kalorii.

Dlaczego odchudzanie jest nieskuteczne?

Zwiększone spożycie owoców i warzyw jest korzystne, ale nie ma bliższego związku z utratą wagi. David B. Allison, prodziekan ds. nauki w UAB School of Public Health wyjaśnia przyczynę takich problemów i nieskuteczności tej techniki odchudzania: - Chcemy mówić ludziom, że jedzenie większej ilości owoców i warzyw jest korzystne niż tylko sugerować im, że mają "mniej jeść". Niestety, jeżeli jedzenie owoców i warzyw będzie odbywać się bez podjęcia odpowiednich kroków, to niższa waga będzie ciężko osiągalna.

Jak najlepiej schudnąć?

Dr Kaiser proponuje nieustanną pracę nad zróżnicowanym i zdrowym trybem życia. - Należy poszerzyć wiedzę na temat żywności i zrzucenia masy i zaprojektować takie badania, które pozwolą na lepsze zrozumienie tych kwestii. Zbyt uproszczone komunikaty nie wydają się być bardzo skuteczne. - stwierdza.

W czym zatem pomogą nam owoce i warzywa?

Dowiedziono zaś, że dieta owocowo - warzywna (bogata także w błonnik) wyraźnie zmniejsza ryzyko śmierci, chorób niedokrwienia serca, udaru mózgu czy zapalenia trzustki. Mimo, że nie potwierdzono związku pomiędzy tymi produktami a utratą masy ciała, to  ich ogólne znaczenie dla zdrowego stylu życia jest nadal bardzo duże.  

Justyna Biernacka

Komentarze do: Owoce i warzywa – czy rzeczywiście wspomagają odchudzanie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz