Szukaj

Owoce Goji chronią przed grypą

Ponieważ obecne szczepionki przeciw grypie nie chronią całkowicie przed zakażeniem, badacze szukają alternatywnych środków. Teraz, nowe badanie wykazało, że starsze myszy mają dodatkową ochronę przed grypą pochodzącą z diety zawierającej jagody Goji.

Badania pochodzą od naukowców z Jean Mayer Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa Human Nutrition Research Center on Aging (USDA HNRCA) na Uniwersytecie Tufts i zostało niedawno opublikowane w Journal of Nutrition.

Aby zbadać skutki jagód Goji naukowcy przeprowadzili badania, na starszych myszach płci męskiej, w wieku 20-22 miesięcy, żywiąc je przez 30 dni albo dietą kontrolną albo dietą składającą się w 5% z owoców goji. W tym czasie myszom podano dwie szczepionki przeciw grypie zanim badacze zainfekowali je wirusem grypy. Badacze zaobserwowali silniejszą odpowiedź przeciwciał u myszy, które były karmione jagodami goji, a także mniejszą utratę masy ciała, w porównaniu z grupą kontrolną, która otrzymała tylko szczepionki.

Starszy autor dr Simin Nikbin Meydani, dyrektor USDA HNRCA na Uniwersytecie Tufts, mówi o potencjale tych wyników: - Wcześniejsze badania wykazały, że owoce goji wzmacniają odpowiedź immunologiczną u myszy, potrafią zmniejszyć ryzyko związane z wiekiem i nasilenie wirusa grypy w obecności szczepionki.

Oprócz obserwacji skutków jagody na myszach, Meydani i koledzy - izolowali komórki dendrytyczne- komórki odpornościowe, które aktywują limfocyty T do zwalczania infekcji - i traktowali je  koncentratem z owoców Goji, umożliwiając im inkubację przez tydzień. Okazało się, że koncentrat ten zwiększył aktywność i dojrzewanie komórek dendrytycznych prezentujących antygen, który w zasadzie proponuje wzbogaconą odpowiedź immunologiczną.
Współautor dr Dayong Wu komentuje:

- Jagody Goji są bogate w złożone węglowodany określane jako polisacharydy, a także witaminy, karotenoidy i flawonoidy. Dalsze badania na modelach gryzoni, byłyby konieczne do zrozumienia, które składniki stymulują komórki dendrytyczne.

Naukowcy twierdzą też, że więcej badań musi być przeprowadzonych w celu potwierdzenia, czy jagody Goji będą miały podobny wpływ na ludzi. Dr Meydani
zauważa, że chociaż szczepionka przeciw grypie jest szczególnie polecana dla osób starszych, jest ona skuteczna tylko w 40%, czyli znacznie mniej niż u młodszych osób. Z tych powodów ważne jest, aby zbadać uzupełniające się podejścia, które mogą zwiększać skuteczność szczepień.

Angelika Masłowska

Komentarze do: Owoce Goji chronią przed grypą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz