Szukaj

Otyłość może doprowadzić do szybszej śmierci

Kanadyjscy badacze odkryli niedawno zależność między otyłością a przedwczesną śmiercią. Osoby ze wskaźnikiem BMI powyżej 30 pkt. są półtora razy bardziej narażeni na ryzyko wczesnego zgonu.

Wskaźnik BMI

Osoby z wysokim wskaźnikiem BMI, który wylicza się za pomocą specjalnego wzoru, narażone są na przedwczesną śmierć. Wskaźnik dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn i używany jest powszechnie do określenia, czy waga mieści się w granicach normy, czy kwalifikuje się do walki ze zbędnymi kilogramami. Według Światowej Organizacji Zdrowia uzyskanie mniej niż 18,5 pkt. w obliczeniach BMI oznacza niedowagę. Od 18,5 do 24,99 pkt. jest to waga normalna, natomiast wynik powyżej 25 pkt. sugeruje nadwagę, a powyżej 30 pkt. – otyłość.

Otyłość prowadzi do szybszej śmierci

Osoby, których wskaźnik BMI wynosi od 30 do 35 pkt. mogą mieć większe problemy zdrowotne niż osoby, których wskaźnik sugeruje normalną wagę. Ryzyko śmierci w takim wypadku jest prawie półtora razy większe. Naukowcy przez 5 lat badali grupę osób i wywnioskowali, że otyłość sprzyja zachorowaniu na raka, choroby serca i płuc.

Przyczyny otyłości

Naukowcy zauważyli także, że częstymi przyczynami otyłości są używki takie jak alkohol, papierosy, czy narkotyki. Powodem do tycia jest też brak higieny, niewysokie zarobki, a także słabe zdrowie psychiczne.

Monika Kachniarz

Komentarze do: Otyłość może doprowadzić do szybszej śmierci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz