Szukaj

Orzechy pistacjowe pomagają kontrolować poziom cukru we krwi u osób z zespołem metabolicznym

Spożywanie orzechów pistacjowych reguluje poziom cukru we krwi u osób z zespołem metabolicznym - potwierdziło pierwsze tego typu badanie przeprowadzone przez ekspertów University of Toronto, zaprezentowane w kwietniu br. podczas konferencji Experimental Biology w Waszyngtonie.


Badanie amerykańskich naukowców jest pierwszym tego typu studium, przeprowadzonym na pacjentach ze stwierdzonym zespołem metabolicznym. Potwierdza ono korzystny wpływ pistacji na zdrowie człowieka oraz profilaktykę chorób serca i naczyń krwionośnych. 
 
Zespół metaboliczny, nazywany również „epidemią XXI wieku”, należy do jednych z najbardziej powszechnych schorzeń dotykających ludzi na całym świecie. Według różnych szacunków, w Polsce problem ten dotyczy co piątego mieszkańca. Za zespół metaboliczny uznaje się schorzenie, w którym występują trzy główne elementy: podwyższone ciśnienie krwi, powiększony obwód talii lub nadwaga, niski poziom „dobrego” cholesterolu HDL, podwyższony poziom trójglicerydów we krwi.

 
“Osoby cierpiące na zespół metaboliczny z reguły mają podwyższony poziom glukozy we krwi lub są insulinoodporni, co często prowadzi do rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób serca.” - skomentował doktor Cyril Kendall, autor badania i lider zespołu naukowców z University of Toronto. „Pistacje mogą redukować ryzyko wystąpienia tych schorzeń, poprzez ograniczanie poziomu glukozy we krwi po spożyciu posiłków bogatych w węglowodany.”

Inne badanie, przeprowadzone przez amerykańskich naukowców z Penn State University  dowiodło, że spożywanie pistacji może być także pomocne w obniżaniu poziomu nieprawidłowych cząsteczek LDL (zwanych małymi gęstymi LDL), jak również utlenionego LDL oraz całościowego poziomu cholesterolu.

* * *
Orzechy pistacjowe są bogate w składniki odżywcze, błonnik oraz antyoksydanty i stanowią doskonałą, zdrową przekąskę. Na stronie www.pistachiohealth.com można znaleźć więcej informacji na temat ich zalet zdrowotnych i odżywczych. Są tam również dostępne wyniki istotnych badań oraz materiały prasowe do pobrania. Strona stanowi nieocenione źródło wiedzy na temat dobroczynnego wpływu orzechów pistacjowych na zdrowie i jest wiodącym źródłem informacji online zarówno dla konsumentów, jak i pracowników służby zdrowia na całym świecie.

Komentarze do: Orzechy pistacjowe pomagają kontrolować poziom cukru we krwi u osób z zespołem metabolicznym (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze
mbur
mbur 02-11-2011 22:23

Pistacje obniżają poziom cholesterolu

1

Cieszę się, że pistacje są zdrowe, ponieważ odkąd pamiętam uwielbiam te orzechy, ale wcześniej zwracałam uwagę tylko na ich walory smakowe. Po przeczytaniu artykułu na zdrowo-zakreceni.pl dowiedziałam się o ich pozytywny... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze