Szukaj

Niskokaloryczne substancje słodzące działają jak woda?

Spożycie niskokalorycznych, sztucznych substancji słodzących zawartych w napojach może mieć identyczny wpływ na reakcje jelit jak woda, wynika z ostatnio opublikowanych badań przeprowadzonych na ludziach.

Zostały one opublikowane w Diabetes Care. Analizowano wpływ sukralozy, acesulfamu potasu (AceK) lub kombinacji obu na uwalnianie hormonu zwanego receptorem glukagonopodobnym peptydu 1 (GLP-1). Jest on znany jako spowalniacz opróżniania żołądka i  zmniejsza apetyt.

Zespół kierowany przez dr Tongzhi Wu z Uniwersytetu w Adelajadzie zauważył, że ich wyniki są sprzeczne z niektórymi innymi badaniami przeprowadzanymi zarówno na ludziach i jak w warunkach laboratoryjnych. Jest to kolejny element w debacie o tym jak ludzkie ciało reaguje na środki słodzące.

- Jest to kontrowersyjny obszar ponieważ istnieje wiele sprzecznych badań. Debata naukowa koncentruje się wokół tego czy słodziki mają negatywny wpływ na ludzkie ciało np. przechowują tłuszcz, czy może substancje słodzące mają też pozytywną stronę np. sygnalizują mózgowi nasycenie. Słodziki mogą też być zupełnie obojętne. - mówi Chris Rayner, członek zespołu.

Dodał on, że nowe badania pokazują, że stosowanie słodzików jest obojętne i ma taki sam wpływ jak wypicie szklanki wody.

Szczegóły badań

Do badań zatrudniono 10 zdrowych mężczyzn. Byli oni przebadani cztery razy, każdy oddzielnie, przynajmniej co 3 dni na zasadzie ślepej próby.

Każdy z badanych spożywał 240ml samej wody lub wodę zawierającą słodzik w ilościach: 52mg sukralozy lub 200mg AceK lub 46mg sukralozy i 26mg AceK. Po 10 minutach każdy z badanych pił 300ml wody w skład której wchodziło 75g glukozy i 150mg octanu-13C. Następnie mierzono stężenie glukozy we krwi, insulinemie, całkowite GLP-1, a opróżnienie żołądka było mierzone po 240 minutach.

Nie zauważono żadnej zmiany po spożyciu zarówno czystej wody jak i wody zawierającej słodziki. Naukowcy stwierdzili, że sukraloza i AceK czy to osobno, czy w połączeniu nie mają żadnego wpływu na ludzki organizm u zdrowych osób.

Długoterminowe stosowanie

Jak jednak zauważa współautor badań dr Richard Young, potrzebne są jeszcze badania całej populacji pod kątem długoterminowego stosowania substancji słodzących. Niedawne badania pokazały, że podnosi się ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 u osób, które stosują słodziki regularnie i w dużych ilościach.

Pokazuje to, że substancje słodzące mogą wchodzić w reakcje z jelitami w dłuższej perspektywie jednak jak do tej pory nie udało się ustalić rzeczywistych mechanizmów działania słodzików.

Komentarze do: Niskokaloryczne substancje słodzące działają jak woda?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz