Szukaj

Napoje energetyczne zmieniają funkcjonowanie serca

Napoje energetyczne stały się multi-miliardową branżą, która ciągle wzrasta, a regulacje tej działalności stały się w dużej mierze niekontrolowane. Teraz, nowe badania pokazują, że zdrowi ludzie, którzy konsumują napoje energetyczne mają znacząco zwiększony współczynnik kurczliwości serca. Ostatnie badania naukowe zostały zaprezentowane na corocznym spotkaniu Radiological Society of North America (RSNA).

Autor badań, dr Jonas Dörner z niemieckiego Uniwersytetu w Bonn, podaje, że przeważnie najwięcej konsumentów napojów energetycznych to nastolatkowie i młodzi, ludzie z wszystkich obszarów, którzy rozpoczęli konsumpcję w ciągu ostatnich lat.

- Do teraz, nie wiedzieliśmy właściwie jaki wpływ mają napoje energetyczne na funkcjonowanie serca. - mówi dr Dörner.

Tymczasem, opublikowane w 2013 roku sprawdozdanie Urzędu ds. Uzależnień i Zdrowia Psychicznego ukazuje, że od 2007 do 2011 roku w Stanach Zjednoczonych, liczba nagłych wizyt w szpitalu związanych z piciem napojów energetycznych zwiększyła się dwukrotnie, z 10 068 do 20 783.  
Badacze zauważają, że najwięcej takich przypadków zdarza się pacjentom w wieku 18-25 lat, ale naśladują to pacjenci w wieku od 26 do 39 lat.

Dr Dörner mówi o składzie tych napojów:

- Najczęściej napoje energetycznie zawierają taurynę i kofeinę jako główne składniki farmakologiczne. Liczba kofeiny jest trzy razy większa niż w innych napojach zawierających kofeinę, tj. kawa czy cola.

Dodaje, że efektami ubocznymi związani z konsumpcją dużej ilości kofeiny są przyśpieszenie tętna, kołatanie serca, wzrost ciśnienia krwi oraz nawet zawał serca czy śmierć.

Napoje energetycznie wywołują zwiększone napięcie w lewej komorze serca.
 
Podczas ciągle prowadzonych badań,  badacze mierzą efekty picia napojów energetycznych na funkcjonowanie serca przy użyciu kardiologicznego rezonansu magnetycznego( MRI).

Uczestnicy badań składają się z 15 zdrowych mężczyzn i trzech zdrowych kobiet, których średnia wieku to 27,5. Zespół przebadał ich za pomocą MRI zarówno przed jak i godzinę po konsumpcji napojów energetycznych, które zawierały 400mg/100 ml tauryny i 32mg/100 ml kofeiny.

Rezultaty pokazały, ze porównanie wyników sprzed i po konsumpcji napojów energetycznych, wykazuje, że wzrasta napięcie szczytowe i skurczowe w lewej komorze serca.

Badacze zauważyli, że  lewa komora serca jest dotleniona krwią z płuc, która jest później pompowana do aorty i rozdzielana do reszty ciała.
Mimo że, zespół zaobserwował znaczną zmianę, nie wie czy to jest zderzenie codziennej aktywności czy atletycznego wyczynu.

- Potrzebujemy dodatkowych przypadków, aby zrozumieć mechanizm i określić jak długotrwałe są efekty spożycia napojów energetycznych - mówi Dr. Dörner.

Kurczliwość może zmienić się w przyczynę arytmii

Zespół zauważa, że nie znalazł żadnej ważnej różnicy w tętnie, ciśnieniu krwi albo ilości krwi pompowanej z lewej komory serca uczestników po wypiciu napojów energetycznych. Jednak, dr. Dorner mówi, że rezultaty pokazują, że konsumpcja napojów energetycznych ma krótkotrwały wpływ na na kurczliwość serca.

Badacze dodają, że do dalsze badania potrzebują oszacowania długotrwałych efektów konsumpcji napojów energetycznych jak również efektów picia u osób mających problemy z sercem.,

Pomimo braków w wiedzy o długotrwałym ryzyku, zespół zalecają dzieciom i ludziom z arytmią serca powstrzymanie przed konsumpcją picia napojów energetycznych, ponieważ kurczliwość może przyczynić się do arytmii.

Popularne w nocnym klubach drinki to połączenie napojów energetycznych z alkoholem. Dr. Dörner ostrzega, że dodatkowe badania są potrzebne do analizy ryzyka jaki stanowi ta kombinacja.

Medical News Today niedawno donosił, ze składniki zawarte w napojach energetycznych mogą wpłynąć na podwyższenie ryzyko zagrożeń chorobami serca poprzez bakterię jelitową.

Komentarze do: Napoje energetyczne zmieniają funkcjonowanie serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz