Szukaj

Najnowsze badania wskazują na związek między dietą wegetariańską a długowiecznością

Istnieje wiele przyczyn, dla których niektórzy decydują się na dietę. Jedni mają na celu poprawę stanu zdrowia a inni starają się uniknąć zagrożeń, które mogą być konsekwencją niewłaściwego odżywiania. Dieta wegetariańska jest jedną z częściej stosowanych, chociaż przez niektórych uważana za niezdrową, szkodliwą i zaburzającą poziomy składników odżywczych w organizmie. Nowe badania pokazują jednak, że wegetariański styl życia rzeczywiście przynosi korzyści dla zdrowia oraz prowadzi do długowieczności, przy okazji pomagając środowisku.

Badania przeprowadzone zostało przez naukowców z Linda University School of Publich Health w Kalifornii. Jest to pierwsze badanie, które analizowało żyjącą populację, gdyż wcześniej wykonywano jedynie symulacje.

Badacze oceniali nawyki żywieniowe u ponad 70 tys. osób. Wszystkie pochodziły z różnych grup etnicznych. Badacze doszli do wniosku, że wegetarianie żyją dłużej, a ich sposób odżywiania przyczynia się do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych. Badania wykazały, że wskaźnik śmiertelności u osób niebędących na diecie wegetariańskiej, był prawie o 20% wyższy niż u wegetarian i „pół-wegetarian”. Biorąc pod uwagę, że na leczenie chorób spowodowanych jedzeniem dużych ilości mięsa wydaje się około 30-60 mld, należy podkreślić kolejną korzyść diety wegetariańskiej. Trzeba również zastanowić się nad tematem ograniczenia mięsa.

Spożywanie dużych ilości mięsa wiąże się dodatkowo z zagrożeniem wystąpienia chorób pokarmowych, chorób serca i cukrzycy. Z tego powodu również, śmiertelność u nie-wegetarian jest o 20% mniejsza.

W innych badaniach odkryto związek pomiędzy dietą bogatą w żywność pochodzenia roślinnego a zmniejszoną ilością zachorowań na raka. Również tyczy się to obniżenia poziomu cholesterolu.

Naukowcy zauważyli również powiązania pomiędzy dietą wegetariańską a ochroną środowiska. Przejście na pełną dietę lub nawet na dietę pół-wegetariańską to redukcja emisji gazów cieplarnianych. To z kolei może być korzystne dla rejonów na ziemi, gdzie mogą występować długofalowe zmiany klimatyczne.

Komentarze do: Najnowsze badania wskazują na związek między dietą wegetariańską a długowiecznością

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz