Szukaj

Nadchodzi cudowna broń w walce z nadwagą

Jedzenie połowy porcji, głodówka czy sport aż do zawrotów głowy i upadków: osoby z nadwagą doskonale wiedzą z własnego doświadczenia, jak trudno jest schudnąć. Naukowcy dzięki swoim ostatnim badaniom dają jednak nadzieję na wygraną w walce z otyłością – eksperymenty przeprowadzone na myszach przyniosły pierwszy sukces.Bomby kaloryczne i za mało ruchu  - nic dziwnego, że 1/2 Niemców musi walczyć z nadwagą. Wiele diet przynosi jednak krótkotrwałe efekty. Nowe badania prowadzone przez naukowców dają jednak wielką nadzieję walczącym z nadwagą.

Dzięki eksperymentom prowadzonym na myszach przez naukowców z Uniwersytetu w Bonn oraz Instytutu Biochemicznego Max-Planck w Martinsried niedaleko Monachium, odkryto możliwość szybszego spalania komórek tłuszczowych.

Wyniki badań opisano w fachowej prasie „Science Signaling”.

Na początku badania zespół naukowców podzielił tłuszcze według różnych kategorii: biały, beżowy oraz brązowy tłuszcz. Biały tłuszcz jest w każdym miejscu naszego ciała i najbardziej szkodzi. Odkłada się na brzuchu, biodrach i pupie.

Natomiast brązowy jest pewnego rodzaju agregatem napędzającym i ogrzewającym organizm – wyjaśnia Alexander Pfeifer z Uniwersytetu w Bonn. Ten dziecięcy tłuszczyk chroni małe dzieci przed wyziębieniem. U dorosłych osób znajduje się on jedynie w kilku miejscach, np. na karku lub wzdłuż kręgosłupa.

Dla naukowców beżowe tłuszcze są szczególnie interesujące. Mogą się one – w określonych warunkach -  kształtować się z białych tłuszczów i są w stanie zamienić energię dostarczoną z pożywienia w ciepło.

Po przeprowadzeniu wielu testów, naukowcy stwierdzili, że białe tłuszcze mogą zostać zamienione w łatwiej spalany przez organizm tłuszcz beżowy i brązowy – i to właśnie jest właściwy kierunek do efektywnej walki z nadwagą.

Klucz leży w tak zwanym VASP. To białko gra ważną rolę w dalszym przekazywaniu sygnału i funkcjonuje jako swojego rodzaju hamulec przy przemianie białego tłuszczu w beżowy lub brązowy.

Zespół naukowców podczas badań przeprowadzanych na myszach dezaktywował gen odpowiedzialny za powstawanie VASP – dzięki czemu zwierzęta miały wyższy poziom tłuszczów beżowych i brązowych niż białych. Badane myszy, które miały niższy wskaźnik VASP, były szczuplejsze od pozostałych badanych osobników.

To odkrycie jest jednak tylko pierwszym krokiem do powstania cudownej tabletki dla osób walczących z nadwagą, gdyż naukowcy dysponuję jedynie wynikami testów myszy. Dzięki uzyskiwanym ciekawym rezultatom i nadziei na odnalezienie cudownego leku, postanowiono dalej prowadzić badania.

Komentarze do: Nadchodzi cudowna broń w walce z nadwagą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz