Szukaj

Magnez i wapń równie ważne dla zdrowia dziecięcych kości

Rodzice upewniają się, czy ich dzieci piją mleko i jedzą inne pokarmy bogate w wapń potrzebny do budowy mocnych kości. Od niedawna wiadomo, że powinni także sprawdzać, czy ich dzieci jedzą wystarczające ilości łososia, migdałów i innych pokarmów bogatych w magnez. Produkty te, według nowego badania opublikowanego w Pediatrics, mogą odegrać ważną rolę dla zdrowia kości.- Wiele składników odżywczych jest niezbędnych dla mocnych kości. Jednym z nich wydaje się być magnez – powiedział główny autor najnowszych prac Steven A. Abrams, profesor pediatrii w Baylor College of Medicine w Houston. – Wapń jest ważny, ale nie może być ważniejszy od magnezu.

Wiadomym jest już, że magnez jest ważny dla zdrowia kości u dorosłych. Dlatego przeprowadzono kilka badań, które miały ocenić znaczenie magnezu i jego absorpcji dla zawartości mineralnej kości u małych dzieci.

Naukowcy zrekrutowali 63 zdrowych dzieci w wieku od 4 do 8 lat, które nie brały żadnych witamin lub minerałów podczas udziału w badaniu. Dzieci zatrzymano w szpitalu przez dwie noce, aby naukowcy mogli zmierzyć poziomy magnezu i wapnia w ich organizmach.


Uczestnicy przed zatrzymaniem w szpitalu wypełnili dzienniki żywności. Wszystkie posiłki i napoje, podawane w czasie pobytu w szpitalu, zawierały taką samą ilość wapnia i magnezu, co ilości spożywane przez dzieci w ciągu typowego dnia, które naukowcy obliczyli na podstawie dzienniczków.

Żywność i napoje były ważone przed i po każdym posiłku, aby określić, ile dostarczono za każdym razem wapnia i magnezu. Ponadto rodzice dostali wagi do ważenia jedzenia dla dzieci przez trzy dni po hospitalizacji.

- Wyniki wykazały, że to ilość magnezu spożytego i absorbowanego była kluczowym czynnikiem korzyści zdrowotnych dla kości dzieci. Uważamy, że zrównoważona, zdrowa dieta jest dobrym źródłem składników mineralnych, w tym zarówno wapnia i magnezu –  stwierdził dr Abrams. - Co jeszcze bardziej interesujące, okazało się, że wapń w diecie nie był związany w sposób znaczący z całkowitą zawartością mineralną kości i ich gęstością.

Komentarze do: Magnez i wapń równie ważne dla zdrowia dziecięcych kości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz