Szukaj

Lepiej wykształceni rodzice zdrowiej karmią swoje dzieci

Poziom wykształcenia rodziców ma wpływ na częstotliwość, z jaką dzieci spożywają pokarmy uważane za przyczynę otyłości. Potomstwo rodziców, którzy osiągnęli niski bądź średni poziom wykształcenia, je mniej warzyw i owoców, za to więcej produktów przetworzonych oraz napojów o wysokim stężeniu cukru. Międzynarodowa grupa ekspertów z 8 krajów europejskich przeanalizowała relację między poziomem wykształcenia rodziców a częstotliwością spożywania przez dzieci jedzenia prowadzącego do nadwagi.Dane zgromadzono, badając 14426 dzieci wieku od 2 do 9 lat z następujących krajów: Włoch, Estonii, Cypru, Belgii, Szwecji, Węgier, Niemiec i Hiszpanii.

Wyniki, które opublikowano w Public Health Nutrition, potwierdzają tezę, iż rodzice, którzy zakończyli edukację na niższym szczeblu, karmią dzieci pożywieniem bogatym w cukry i tłuszcze częściej niż rodzice z wyższym stopniem wykształcenia. Ci drudzy dają swoim dzieciom pokarmy o wyższej jakości odżywczej, włączając w to warzywa, owoce, makarony, ryż oraz chleb pełnoziarnisty.

- Największe różnice wśród rodzin o różnym stopniu wykształcenia zaobserwowano w ilości spożywanych owoców, warzyw oraz słodkich napojów - wyjaśnia Miguel Fernández Alvira, autor pracy oraz badacz z University of Zaragoza.


Według naukowców ta obserwacja implikuje większe ryzyko nadwagi i otyłości u dzieci wywodzących się z mniej uprzywilejowanych grup społeczno-kulturowych.

- Programy przeciwdziałania i zapobiegania dziecięcej otyłości oraz promujące zdrowe nawyki żywieniowe powinny być kierowane zwłaszcza do grup gorzej uprzywilejowanych socjalnie i ekonomicznie, by zapobiegać tworzeniu się nierównośći w kwestii zdrowia - konkluduje Fernández Alvira.

Dzieciństwo między 2 a 14 rokiem życia to okres rozwoju, w którym rośnie zapotrzebowanie energetyczne oraz odżywcze.

Niemniej jednak Światowa Organizacja Zdrowia mówi o istocie monitorowania diet wśród najmłodszych członków społeczeństwa, gdyż prawie 40 milionów dzieci poniżej 5 roku życia cierpiało na nadwagę w roku 2010.

W rzeczywistości zalecenia dla dzieci, które ukończyły 2 lata, nie różnią się zbytnio od tych dla osób dorosłych. Ich dieta powinna uwzględniać produkty takie jak: płatki, owoce, warzywa, nabiał, chude mięso, ryby, drób, jaja i orzechy.

Dietetycy i specjaliści żywieniowi radzą rodzicom, by oferowali swoim dzieciom szeroką gamę tych produktów i unikali używania konkretnych potraw jako metody nagradzania czy karcenia.

Komentarze do: Lepiej wykształceni rodzice zdrowiej karmią swoje dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz