Szukaj

Kawa w ciąży zaszkodzi?

Zaniżona waga noworodka może być skutkiem picia kawy przez ciężarną. Naukowcy z Sahlgrenska Academy, University of Gothenburg (Szwecja), przeprowadzili badania na 59 000 kobiet, we współpracy z Norwegian Institute of Public Health. Z prac wynika jasno: ciężarne kobiety, które przyjmują kofeinę - zwykle w postaci kawy - mają większe prawdopodobieństwo urodzenia dzieci o niższej wadze, niż ta przewidywana na podstawie wieku ciążowego.- Zależność między przyjmowaniem kofeiny a rozwojem płodu wystąpiła nawet wśród kobiet, które piły zalecane dla nich dawki, czyli 200 miligramów na dzień (2 filiżanki) - mówi Verena Sengpiel.

Medyczny termin używany na określenie takiego noworodka to „zbyt mały na wiek ciążowy” (ang. small for gestational age, SGA). Wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem zachorowalności i śmierci.

Nowe wyniki uwzględniły poprzednie międzynarodowe badania, ale są oparte na dużo większej grupie uczestniczek. Przyjrzano się tutaj ciężarnym kobietom w dobrym stanie zdrowia, bez żadnych komplikacji ciążowych.


Naukowcy wzięli też pod uwagę takie czynniki jak wiek cieżarnej, palenie, masę ciała (BMI) kobiety, spożycie nikotyny i alkoholu oraz inne, znane z tego, że oddziałują na rozwój płodowy.

- Należy zaznaczyć, że nasze badania nie dowiodły, że kofeina jest konkretną substancją odpowiedzialną za SGA noworodków - mówi Sengpiel. - A także, że nie zbadaliśmy innych problemów zdrowotnych badanych dzieci w okresie niemowlęctwa. Zanim określimy ostatecznie, co nasze wyniki oznaczają dla kobiet i ich potomstwa, musimy przeprowadzić dodatkowe prace.

Innym celem badań, które zostały opublikowane w BMC Medicine, było określenie, czy kobiety spożywające kofeinę w czasie ciąży mają większe ryzyko przedwczesnego porodu. Nie ma jednak podstaw do potwierdzenia istnienia tej korelacji.

Zespół naukowców ma teraz nadzieję na przeprowadzenie bardziej dokładnych badań nad związkiem przyczynowym między kofeiną a SGA, oraz na sprawdzenie korelacji między SGA a zachorowalnością i śmiercią w okresie niemowlęctwa.

Komentarze do: Kawa w ciąży zaszkodzi? (4)

ingrid
ingrid 14-12-2015 23:10

Kawa zbożowa w ciąży

4

Można pić w ciąży kawę zbożową bez ograniczeń?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (4)
Pokaż cały wątek (4)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze