Szukaj

Jesteś otyły lub otyła? Schudnij, póki jest to możliwe

Wiesz, że cierpisz na otyłość, ale ciągle zwlekasz, by podjąć z nią walkę? Im dłużej czekasz, tym ci trudniej będzie powrócić do zdrowia - takie wnioski płyną z ostatnich badań przeprowadzonych przez University of Michigan oraz National Council of Science and Technology (Argentyna).Badania opublikowane w Journal of Clinical Investigation (24. października) opisują doświadczenia przeprowadzone na myszach. Okazało się, że przedłużony w czasie stan otyłości powodował, że zbalansowany poziom masy ciała ulegał "zresetowaniu".

Innymi słowy, organizm myszy przechodził przeprogramowanie i stopniowo coraz wyższa masa ciała była uznawana ze normalną.

Jak twierdzi prowadzący badania prof. Melcolm J. Low, obserwacje świadczą o samonapędzającym się charakterze otyłości. Dlatego tak ważna jest szczególna uwaga, jaką należy przykładać do otyłości wśród dzieci (cierpi na nią 500 milionów osób, w tym 43 miliony dzieci poniżej 5 roku życia).


Badania pokazały zatem, skąd bierze się największy przeciwnik w walce z otyłością - efekt jo-jo. I choć trudno jest znacząco utracić na wadze za pomocą samej diety i ćwiczeń, warto próbować. Nadwaga bowiem to czynnik ryzyka chorób układu krążenia, nadciśnienia oraz cukrzycy typu 2. Choroby te mogą okazać się śmiertelne.

Badania niosą ze sobą także nadzieję. Obserwując etapy otyłości myszy, naukowcom udało się manipulować ich poziomem poczucia głodu na poziomie genetycznym.

Redukując poczucie głodu poprzez interwencję genetyczną u regularnie przejadającej się myszy z nadwagą, badaczom udało się sprawić, iż gryzoń zaczynał wracać do normalnej wagi. Natomiast te myszy, które od wczesnego etapu rozwoju przyjmowały pożywienie według kontrolowanej diety, samodzielnie mogły kontrolować swoją wagę w przyszłości.

Badania potwierdziły istnienie zależności pomiędzy wiekiem a barierami w zwalczaniu otyłości. Jednak, żeby poznać dokładny mechanizm, konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań.

Póki co, oczywistym pozostaje wniosek: rozwój nieprawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci niemalże uniemożliwia zwalczanie otyłości w wieku dorosłym.

Komentarze do: Jesteś otyły lub otyła? Schudnij, póki jest to możliwe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz