Szukaj

Jak zapewnić dziecku zdrowe i niskokaloryczne przekąski

Nie od dziś wiadomo, że otyłość u dzieci to coraz poważniejszy problem. Według krajowego ośrodka zdrowotnych badań statystycznych około 32% dzieci w Stanach Zjednoczonych cierpi z powodu nadwagi lub otyłości. Jednym z głównych czynników, który przyczynia się do narastającej epidemiologii otyłości, jest ciągłe podjadanie.Obecnie dzieci jedzą około trzech przekąsek dziennie, podczas gdy trzydzieści lat temu tylko raz w ciągu dnia zdarzało się im przegryźć coś między posiłkami.

Rodzice chcąc zapewnić swemu dziecku zdrowe przekąski ograniczają ich ilość, co jednak również może wywołać szkody. Dowiedziono, iż dzieci, których rodzice bardzo skrupulatnie nadzorowali ilość i jakość jedzenia spożywanego między posiłkami, były bardziej skłonne do podjadania niezdrowych rzeczy w niekontrolowanym środowisku niż te, których rodzice byli mniej rygorystyczni.

Naukowcy Brian Wansink, Mitsuru Shimizu oraz Adam Brumberg postanowili sprawdzić jakie rodzaje przekąsek mogą powodować u dzieci uczucie sytości pomimo małej zawartości kalorii.


Doświadczenie przeprowadzono na 201 uczniach szkoły podstawowej, którym podczas oglądania kreskówek dano do zjedzenia jeden z podanych posiłków: talerz chipsów ziemniaczanych, talerz warzyw, talerz sera lub warzywa razem z serem.

Dzieci były pytane o ich poziom sytości przed początkiem eksperymentu, w trakcie oglądania pierwszego odcinka kreskówki oraz po obejrzeniu dwóch odcinków.

Te z dzieci, które zjadły i warzywa i ser, potrzebowały znacząco mniej kalorii, by zaspokoić swój głód w porównaniu do tych, które zjadły talerz chipsów. Ponadto, dzieci pochodzące z rodzin, które poświęcały mało czasu na wspólne posiłki, jadły więcej chipsów w porównaniu do innych.

Z drugiej strony, te same dzieci oraz osoby otyłe zjadły najmniejszą ilość kalorii, gdy dano im talerz z warzywami i serem zamiast chipsów. Wszystkie dzieci jednak stwierdziły, iż były tak samo pełne po zjedzeniu chipsów, jak po skonsumowaniu warzyw z serem.

Dzięki wynikom tych badań można pomóc dzieciom w ograniczeniu liczby spożywanych kalorii w przekąskach poprzez:

· Zastępowanie chipsów warzywami oraz serem

· Oferowanie różnych rodzajów warzyw i owoców na talerzu

· Zachęcanie dzieci do rozpoznawania momentu, w którym przestają odczuwać głód i nie potrzebują więcej pożywienia

Komentarze do: Jak zapewnić dziecku zdrowe i niskokaloryczne przekąski

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz