Szukaj

Jak twoja waga wpływa na zdrowie twoje i twojego potomstwa

Nigdy nie jest za późno, aby opanować swoją otyłość, ale jeżeli jesteś otyłą kobietą planującą zajście w ciążę, naukowcy z Sansom Institute for Health Reserach na University of South Australia nie mają dla ciebie dobrych wieści. Niektóre epigenetyczne zmiany w twoim genomie już się dokonały, nawet jeżeli stracisz kilogramy przed potencjalnym poczęciem.Najnowsze badania ukazały się w The FASEB Journal.

Naukowcy alarmują: dieta przed zajściem w ciążę nie wystarczy, aby zapobiec cukrzycy. W dodatku sama może stanowić zagrożenie.

Dr Caroline McMillen, jedna z autorek badania, mówi: - Nasze odkrycia podkreślają, że dieta przyszłej ciężarnej może mieć tragiczne konsekwencje dla metabolizmu jej potencjalnego potomstwa. Konsekwencje, które mogą się utrzymywać przez całe życie.

Jej zdaniem wiedza, w jaki sposób zdrowie  i zachowanie przyszłej ciężarnej wpływają na ekspresję genów u potencjalnego potomstwa, pomoże lekarzom oraz służbom zdrowia na opracowanie prenatalnych strategii wspierających zdrowie przyszłych pokoleń.


Badaczka kontynuuje: - Mamy nadzieję, że nasze odkrycia poprowadzą do skupienia się nad tym, w jaki sposób pomóc otyłym kobietom, planującym ciążę, stracić na wadze, tak aby nie zaszkodzić zdrowiu ich potomstwa.

Aby dokonać tego odkrycia dr McMillen z kolegami przestudiowali embriony owiec z 4 grup zwierząt.

Pierwsza była przekarmiana od 4 miesiąca przed poczęciem do 1 tygodnia po poczęciu.

Druga – przekarmiana przez 3 miesiące, następnie przeszła na miesięczną dietę przed i 1 tydzień po poczęciu.

Trzecia – była karmiona normalnie lub dietą kontrolną od 4 miesiąca przed poczęciem do 1 tygodnia po poczęciu.

Czwarta – była karmiona dietą kontrolną przez 3 miesiące, następnie przeszła na dietę normalną na 1 miesiąc przed i 1 tydzień po poczęciu.

Następnie 1 tydzień po poczęciu naukowcy przenieśli embriony od wszystkich tych owiec do organizmów owiec o normalnej wadze i karmionych normalnie.

W dalszej kolejności od 4-miesięcznych jagniąt pobrano próbki wątroby, aby zbadać ich geny i proteiny, co dało wspomniane powyżej wyniki.

Rezultaty tych prac powinny być jeszcze potwierdzone u ludzi, ale już teraz pomagają nam zrozumieć, co kobiety planujące ciążę powinny zrobić ze swoją wagą, aby mieć zdrowe potomstwo.

Komentarze do: Jak twoja waga wpływa na zdrowie twoje i twojego potomstwa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz