Szukaj

Gorzka czekolada zwiększa przepływ krwi do nóg

Ostatnie badania sugerują, że ciemna czekolada jest w stanie poprawić kondycję tętnic obwodowych, zwiększyć przepływ krwi do nóg i poprawić zdolność chodzenia. Badanie te, zostały opublikowane w czasopiśmie American Heart Association.

- Ciemna czekolada jest bogata w polifenole i składniki odżywcze, które mogą stanowić nową strategię terapeutyczną w powikłaniach sercowo-naczyniowych - powiedział jeden z autorów badania, Francesco Violi.

Ciemna czekolada znajduje się na szczycie produktów, które posiadają takie związki jak polifenole. Polifenole - działają jako przeciwutleniacze w organizmie. Dowody znalezione w badaniach wskazują, że wysoka zawartość polifenoli w czekoladzie może być ogromną korzyścią.

Naukowcy przepisali 20 pacjentom z chorobą tętnic obwodowych w wieku od 60. do 78. roku życia, 40 gramów ciemnej lub mlecznej czekolady. Ciemna czekolada została wykonana co najmniej z 85% kakao, aby nadać jej wysoką wartość polifenoli. Mleczna czekolada zawierała tylko 30% kakao.

Tuż przed zjedzeniem czekolady i dwie godziny po badaniu, uczestnicy chodzili na bieżni, a badacze mierzyli ich wydajność. Naukowcy odkryli, że osoby, które jadły ciemną czekoladę o 15% dłużej wytrzymywały na bieżni, niż osoby jedzące czekoladę białą.

Również w jednym z ostatnio przeprowadzanych badań, udowodniono, jak czekolada z wysoką zawartością kakao i odpowiednich składników, może przyczyniać się do poprawy stanu zdrowia. Badania przeprowadzone zostały na Uniwersytecie Wageningen w Holandii, a opublikowane zostały w FASEB Journual, w lutym 2014 roku.

W badaniach udział wzięło 44 mężczyzn z nadwagą w wieku pomiędzy 45. a 70. rokiem życia. Naukowcy, zalecili im spożywanie 70 g dziennie zwykłej lub gorzkiej czekolady, która została specjalnie przygotowana do tego celu. Zawierała zwiększone ilości flawonoli oraz kakao. Mężczyźni uczestniczyli w badaniach dwa tygodnie. W tym czasie mieli utrzymywać prawidłową wagę i zjadać przeznaczone porcje czekolady.

Okazało się, że u mężczyzn poprawiło się krążenie krwi, praca naczyń krwionośnych, obniżony został również poziom białych krwinek odżywczych i niektórych negatywnie działających składników.

Po raz kolejny badanie te, udowadniają korzystny wpływ konsumpcji gorzkiej czekolady z wysoką zawartością kakao – dlatego zaleca się kupowanie takiej czekolady. Nie oznacza to jednak, że za częste spożywanie czekolady jest zdrowe.

Komentarze do: Gorzka czekolada zwiększa przepływ krwi do nóg

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz