Szukaj

Dieta w okresie ciąży wpływa na późniejsze zachowanie potomstwa

Dieta jest niezwykle istotna dla optymalnego rozwoju umysłowego człowieka, a coraz więcej badań pokazuje, że także dieta kobiety ciężarnej oraz dieta we wczesnym okresie życia programują długoterminowe zdrowie jednostki, jej dobre samopoczucie i rozwój mózgu.Wszystkie składniki odżywcze są ważne w tym procesie.

Naukowcy z projektu NUTRIMENTHE przeprowadzili 5-letnie obserwacje europejskich rodzin z dziećmi obserwowanymi od urodzenia do 9 roku życiaa.

Przyjrzeli się wpływowi witamin B, kwasu foliowego, karmienia piersią, karmienia butelką, żelaza, jodu i kwasów tłuszczowych omega 3 na rozwój behawioralny, poznawczy i emocjonalny uczestników, począwszy od ich urodzenia po 9 rok życia.

Okazało się, że kwas foliowy, który jest zalecany kobietom ciężarnym w trakcie pierwszego trymestru ciąży, redukuje ryzyko problemów behawioralnych we wczesnym dzieciństwie.


Olej rybny jest również bardzo korzystny, nie tylko ze względu na zawartość omega 3, które przyczyniają się do budowy komórek mózgowych, ale też ze względu na zawartość jodu, który wpływał korzystnie na zdolności czytania zmierzone, kiedy uczestnicy mieli 9 lat.

Prof. Cristina Campoy, która kierowała tym projektem, mówi: - Długoterminowe badanie w tym temacie było naprawdę potrzebne. Badania krótkoterminowe bowiem są niezdolne do wykrycia prawdziwego wpływu odżywiania we wczesnym życiu. Mózg bowiem potrzebuje czasu, aby dojrzeć, a wczesne niedobory mogą być o wiele bardziej szkodliwe, niż nam się wydaje.

Jednak wiele innych czynników może wpłynąć na umysłowe zdolności człowieka, choćby na przykład poziom wykształcenia rodziców, status społeczno-ekonomiczny rodziny, wiek rodziców, a także genetyczne podłoże kobiety i jej potomka.

Może to wpływać na to, w jaki sposób niektóre składniki odżywcze są przetwarzane i przenoszone w trakcie ciąży i karmienia piersią, i w jaki sposób w ostateczności wpływają na zdolności umysłowe.

Badanie to zostało zaprezentowane na kongresie naukowym Nutrimenthe International Conference na Granada Conference and Exhibition Centre w dniach 13 – 14 września.

Komentarze do: Dieta w okresie ciąży wpływa na późniejsze zachowanie potomstwa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz