Szukaj

Dieta w ciąży - problem wielkiej wagi

Spośród australijskich przyszłych matek, dwie na trzy nie mają pojęcia, ile powinny przytyć w czasie ciąży, jak wynika z badań Susie de Jersey, dietetyczki i naukowca z Queensland University of Technology. Jedna trzecia badanych kobiet przytyła w ciąży zbyt dużo, a podobny odsetek ciężarnych borykał się z odwrotnym problemem.Według Susan de Jersey, uczestniczki badania w większości były świadome tego, że właściwa dieta w tym okresie jest ważna, jednak tylko nieliczne wiedziały, ile powinny jeść produktów z różnych grup, w szczególności warzyw i owoców, jaki jest zalecany przyrost wagi i jak go osiągnąć w zdrowy sposób.

Co więcej, mniej niż połowa uczestniczek badania zdawała sobie sprawę z tego, jak ważny w tym okresie jest ruch. Być może wynika to ze starych, obecnie uważanych za bezpodstawne przekonań o tym, że aktywność fizyczna w czasie ciąży jest niebezpieczna.

Badania wykazały również, że uczestniczki, które cierpiały na nadwagę przed zajściem w ciążę, częściej w jej trakcie przybierały na wadze zbyt dużo.


Według badaczki mogą tu wchodzić w grę czynniki psychospołeczne, np. wcześniejsze niepowodzenia w kontrolowaniu wagi - po prostu niektórym kobietom przychodzi to łatwiej, zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie. Dlatego też ciężarne, które już wcześniej miały problemy z nadwagą lub niedowagą, potrzebują pomocy w większym wymiarze, dostosowanej indywidualnie.

Susan de Jersey podkreśla, że dieta, waga i aktywność fizyczna kobiety w okresie ciąży mają wpływ na zdrowie nie tylko matki, ale i płodu. Co więcej, współcześnie celem opieki prenatalnej jest nie tylko przyjście na świat zdrowego noworodka, lecz również zapobieganie chorobom przewlekłym i wszelkim problemom zdrowotnym w późniejszym życiu obojga.

Ciąża jest często jednym z niewielu okresów, kiedy kobieta tak często zasięga rady specjalistów, dlatego też warto wykorzystać ten czas na zmianę niezdrowych przyzwyczajeń całej rodziny. Poza dobroczynnym wpływem na zdrowie jej członków, mogłoby się to również przyczynić do obniżenia wskaźnika otyłości u dzieci.


Ile powinno się przytyć w czasie ciąży?

Przy wskaźniku BMI poniżej 18,5 - od 12,5 do 18 kg

Przy wskaźniku BMI od 18,5 do 24,9 - od 11,5 do 16 kg

Przy wskaźniku BMI od 25 do 29,9 - od 7 do 11,5 kg

Przy wskaźniku BMI powyżej 30 - od 5 do 9 kg

Komentarze do: Dieta w ciąży - problem wielkiej wagi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz