Szukaj

Dieta śródziemnomorska spowalnia starzenie się komórek

Nie jest tajemnicą, że osiągnięcie długowieczność jest celem wielu ludzi. Istnieje wiele możliwości, aby się do niej zbliżyć, np. poprzez regularne ćwiczenia i spożywanie kwasów omega-3. Niektórzy stosują też nietypowe diety oraz kremy, których reklamy obiecują zatrzymanie procesu starzenia. Jednak według ostatnich badań opublikowanych w British Medical Journal, nie potrzebujemy niczego więcej, tylko diety śródziemnomorskiej, aby wieść dłuższe i zdrowsze życie.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dieta, która opiera się głównie na świeżych rybach, owocach, warzywach oraz oliwie z oliwek, wydłuża telomery. Zwiększa to ochronę chromosomów w DNA przed utratą informacji genetycznej, co jest typowe dla procesu starzenia. Śmierć komórek zwiększa prawdopodobieństwo chorób serca, wysokiego ciśnienia oraz udaru.

Korzyści płynące z diety śródziemnomorskiej

Odkrycie jest owocem badań trwających od lat 70. ubiegłego wieku. Wzięło w nich udział 5000 kobiet w średnim wieku. Badania krwi oraz ankieta z pytaniami dotyczącymi zwyczajów żywieniowych, ujawniły, że kobiety gustujace w diecie śródziemnomorskiej mają tendencję do posiadania dłuższych telomerów.

Odnotowano kilka korzyści płynących z tej diety, np. mniejsze narażenie na choroby przewlekłe oraz przedwczesną śmierć.

Co należy jeść

Orzechy, oliwa z oliwek oraz ryby, które są popularnymi składnikami diety śródziemnomorskiej, są przeciwutleniaczami oraz działają przeciwzapalnie. Zmniejszają też stres oksydacyjny, który manipuluje długością telomerów.

Klinika Mayo również zachwala dobrodziejstwa diety śródziemnomorskiej, np. chroni ona przed chorobą Altzheimera i Parkinsona, chorobami serca oraz nowotworami. Jej przedstawiciele wyjaśniają, że typowy Grek zjada codziennie około sześciu porcji warzyw i owoców bogatych w antyoksydanty.

Dieta jest oparta na posiłkach roślinnych, w której unika się lub ogranicza spożycie czerwonego mięsa na rzecz ryb i drobiu. Ważna jest również oliwa z oliwek oraz orzechy, które sprzyjają długowieczności.

Zuzanna Kućma

Komentarze do: Dieta śródziemnomorska spowalnia starzenie się komórek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz