Szukaj

Dieta kształtuje normy społeczne?

Normy społeczne wpływają na nasze codzienne decyzje takie jak np. to w co się ubieramy, czy jakim samochodem jeździmy. Badania, które ukazały się w czasopiśmie Akademii Żywienia i Dietetyki sugerują jeszcze inną zależność. Naukowcy twierdzą, że to co jedzą inni, wpływa na nasze wybory żywieniowe.

Piętnaście przypadków poddano meta-analizie w celu zbadania, jak nawyki żywieniowe innych ludzi wpływają na ilość pożywienia oraz na jego wybór. Osiem z nich zbadano pod kątem zależności ilości spożywanego pokarmu od norm społecznych, a pozostałe siedem pod kątem zależności wyborów żywieniowych od norm społecznych.

Główny badacz Eric Robinson z Uniwersytetu w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii, mówi, że w niektórych kontekstach, zgodnie z informacyjnymi normami żywieniowymi może to być sposobem na wzmocnienie tożsamości grupy społecznej, która jest zgodna z teorią tożsamości społecznej.

Naukowcy potwierdzili spójne dowody, że normy społeczne mają wpływ na nasze wybory żywieniowe. Gdy uczestnicy badania otrzymywali informacje, jakie pokarmy wybierają inni, dokonywali podobnych wyborów. Gdy wiedzieli, że inni spożywają większe bądź mniejsze ilości kalorii, starali się nie odstawać od tych norm. Naukowcy zgodnie twierdzą, że sugeruje to silny związek między odżywianiem się a tożsamością społeczną.

Badanie "może kształtować politykę publiczną"

Ponadto, badania wykazują że związek norm społecznych z naszymi wyborami żywieniowymi wynika z konieczności utrwalenia swojej pozycji w grupie społecznej.
Robinson mówi, że jeśli sensem człowieka jest kierowanie się ku lokalnej tożsamości jako członka lokalnej społeczności, a społeczność jest postrzegana jako odżywiająca się zdrowo, to ta osoba również będzie zdrowo się odżywiać, aby utrzymać spójne poczucie społecznej tożsamość.

Choć naukowcy nie ukrywają, że potrzebne są dalsze badania, zespół mówi jak ich dotychczasowe badania mogą pomóc w kształtowaniu polityki publicznej i komunikacji na temat zdrowej żywności.

- Politycy lub wiadomości, które normalizują zdrowe nawyki żywieniowe lub zmniejszenie powszechności przekonania, że wiele osób odżywia się niezdrowo, mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie publiczne. - dodaje Robinson.

Komentarze do: Dieta kształtuje normy społeczne?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz