Szukaj

Dieta i ćwiczenia mogą redukować ryzyko powstania raka

W badaniu nad zdrowiem kobiet, panie po menopauzie, które postępowały zgodnie z zasadami zdrowego trybu życia, były trzy razy mniej narażone na ryzyko śmierci (dodatkowo 20% mniejsze prawdopodobieństwo zgonu z powodu raka), aniżeli kobiety które nie kierowały się wskazówkami dotyczącymi prawidłowej diety, aktywności fizycznej oraz spożycia alkoholu.

„Powszechnie wiadomo, że zaprzestanie palenia prowadzi do redukcji ryzyka zachorowania na raka." - piszą autorzy, którzy analizowali wpływ zaleceń profilaktycznych raka.

Naukowcy wykorzystali dane zgromadzone poprzez badania obserwacyjne zdrowia kobiet z inicjatywy Rządowego Instytutu Zdrowia Stanów Zdjednoczonych (National Institutes of Health, NIH), które ustanowione zostało w 1992 roku na 15 – letni kontrakt, z budżetem 140 milionów dolarów.

„To największe koordynowane badanie nad zdrowiem kobiet, jakie kiedykolwiek podjęto” – mówiono.

Cynthia Thomson PhD i członkowie jej zespołu przeanalizowali dane 65,838 kobiet w okresie menopauzy pomiędzy 50. a 79. rokiem życia. Uczestniczki zapisywały się do inicjatywy badawczej w latach 1993-1998 w 40 ośrodkach klinicznych w całym kraju. Badanie uznano za „największe badanie kobiet po menopauzie w Stanach Zjednoczonych.”

Wyniki są jednoznaczne. Kobiety, które wyznawały większość zaleceń stylu życia miały o 22% mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi i 52% mniejsze ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Zalecenia American Cancer Society (ACS) organizacji zajmującej się zwalczaniu raka, były wytycznymi odżywiania i aktywności fizycznej, które mają cztery główne zasady:

  • "Osiągnąć i utrzymać zdrową masę ciała przez całe życie"
  • „Być aktywny fizycznie"
  • "Jeść zdrowo, z naciskiem na produkty roślinne"
  • "Jeśli pijesz alkohol, ogranicz jego spożycie."

Dr. Thomson, profesor Szkoły Zdrowia Publicznego Mel and Enid Zuckerman na Uniwersytecie w Arizonie mówi:

„Wiadomość jest prosta i klarowna: jeśli chcesz zredukować ryzyka raka, nawet w późniejszym okresie życia, jedz zdrowo, bądź aktywny, unikaj albo ogranicz spożycie alkoholu i nie pal.”

Naukowcy w badaniu punktowali przestrzeganie przez kobiety zaleceń zdrowego trybu życia, jako zapobieganiu raka. Zero dawane było za „zachowanie najmniej zgodne z zaleceniami”, 1 lub 2 dostały kobiety za zdrowe działania, a za zdrowy tryb życia, czyli maksimum – 8 pkt.

Większość kobiet w badaniu miało ostateczny wynik mieszczący się między 3 a 6. Mniej niż 1% kobiet miało punktów 8, po wykonaniu wszelkich zaleceń zdrowego trybu życia. Dane kobiet zbierane przez ponad 8 lat, wykazały diagnozę: 8632 przypadków zachorowania na raka oraz 2356 przypadków zgonu z tego powodu.

Kobiety, których styl życia był notowany jako najzdrowszy (wynik 7-8 pkt. w badaniu) wykazały niższe ryzyko zachorowania na raka, w porównaniu z kobietami o najniższych wynikach (0-2 pkt.). Badanie zawierało redukcję o jedną piątą ryzyka raka piersi, i o połowę raka jelita grubego. Zdrowsze tryby życia było również utożsamiane z niższym ryzykiem śmierci z innych powodów niezwiązanych z rakiem. Autorzy badania zauważają, że wskazówki zdrowego trybu życia w profilaktyce zapobiegania rakowi, były oparte na wynikach innych takich zrzeszeń. Konkluzja badaczy oparta została na inicjatywie zdrowia kobiet, której badanie zaprojektowano na wstępie jako śledzenie przyszłych zmian zdrowotnych. Takie prospektywne badanie w porównaniu powoduje, że jest kontrolowane i bardziej wiarygodne poprzez patrzenie wstecz na dane, które nie były zebrane w tym celu.

Przeprowadzone analizy stwierdziły jeszcze mniejszą częstość występowania nowotworów i mniejszy wskaźnik śmiertelności wśród kobiet z określonych grup etnicznych, w wyniku kierowania się stylem życia.

Dr Thomson mówi: "Okazało się, że wpływ stylu życia był silniejszy dla azjatyckich, afroamerykańskich i latynoskich kobiet, w porównaniu z białymi kobietami. Jest możliwe, że inne grupy etniczne mogą mieć zróżnicowany przebieg choroby z różnych reakcji na wpływ środowiska lub zachowania. "

Ochrona przeciw rakowi jest efektem ćwiczeń, które były tematem innych badań opublikowanych w październiku 2013 roku. Odkryto wówczas, że kobiety z menopauzą czerpią korzyści z niemęczących ćwiczeń, ze spacerowaniem powodującym zmniejszenie ryzyka raka piersi.

Dla kobiet, które mają raka, ćwiczenia mają inne korzyści – starszy rak piersi przetrwa dzięki programowi ćwiczeń zawartemu w badaniu opublikowanym 9 grudnia 2013 roku.

Temat odżywiania i zapobiegania rakowi piersi jest tak aktualny, iż nieustannie pojawiają wskazówki na temat zdrowego trybu życia. M. in. należą do nich wyniki badań:

  • Dieta bogata w pomidory, może zredukować ryzyko raka piersi,
  • dieta bogata w tłuszcze w okresie dojrzewania może być związana w późniejszym rakiem piersi,
  • mięso i palenie mocniej wykazuje późniejsze nowotwory.

Takie zalecenia często przypominają nam o tym, że zmiany trybu życia nie zawsze są łatwe do wykonania: wykazano, że zdrowa dieta kosztuje dużo więcej niż niezdrowe jedzenie, a kobiety potrzebują silnego wsparcia przy zdrowym trybie życia.

Komentarze do: Dieta i ćwiczenia mogą redukować ryzyko powstania raka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz