Szukaj

Czy wyższe wykształcenie sprawia, że stajesz się grubaskiem?

Jaki wpływ na wagę, BMI i budowę ciała mają lata spędzone na uczelni? Raport opublikowany 17 września 2012 roku w Applied Physiology, Nutrition and Metabolism szczegółowo przypatruje się kwestii rosnącej wśród studentów otyłości – wyjaśnia mechanizm przybierania na wadze i omawia różnice między płciami.Choć przeprowadzono już dziesiątki badań nad zjawiskiem „Freshman 15”, czyli tendencją do przybrania na wadze podczas pierwszego roku studiów o ok. 7kg, raport naukowców z Auburn University w Alabamie jest pierwszym, który rozpatruje związek między wagą ciała a całym 4-letnim tokiem edukacji, typowym dla amerykańskich koledżów.

Dane zgromadzone wśród 131 studentów, począwszy od ich pierwszego roku do ukończenia studiów, świadczą, iż 70% z nich przybrało na wadze, przy czym średnia przyrostu wagi wynosiła 5,3kg (11.68 Ibs).


Tym samym wskaźnik uczestników otyłych bądź z nadwagą wzrósł z 18% do 31%.

Zauważono również, że mężczyźni przybierają na wadze więcej niż kobiety, a procentowa zawartość tłuszczu w ich ciele znacznie wzrasta.

„Studenci koledżów i uniwersytetów często mieszkają z dala od rodzinnych domów; nie mają już łatwego dostępu do warzyw kupowanych przez rodziców czy pożywnych posiłków,” dodaje prof. Terry Graham, tłumacząc, iż studenci nie skupiają się tak na dbaniu o swoje zdrowie, bo czas zabiera im nauka, romanse i inne aktywności, które do tej pory były poza ich zasięgiem.

Autorzy mają raportu apelują o większą świadomość wyborów żywieniowych wśród studentów i proponują wprowadzenie specjalnych programów promujących zdrowy tryb życia na uczelniach.

Komentarze do: Czy wyższe wykształcenie sprawia, że stajesz się grubaskiem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz