Szukaj

Czy otyłość jest chorobą mózgu?

Otyłość jest przewlekłą chorobą metaboliczną wynikającą z zaburzeń homeostazy energetycznej organizmu, która prowadzi do zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji do rozwoju powikłań wielonarządowych. Nie jest chorobą zakaźną, mimo to rozprzestrzenia się po świecie od 30 lat… Stanowi istotny problem epidemiologiczny i społeczny ze względu na dynamiczny wzrost częstości jej występowania, przede wszystkim w krajach wysokorozwiniętych.Dla zobrazowania ogromu problemu powiedzmy, że jeden na trzech Amerykanów i jeden Francuz na siedmiu cierpi na tę dolegliwość…

Znaczna większość przypadków śmiertelnych powiązanych z nadwagą wynika z problemów metabolicznych wtórnych, takich jak: cukrzyca, dyslipidemia i choroby sercowo-naczyniowe.

Jednak to nie tylko nadmierne spożywanie pokarmów jest winne występowaniu wspomnianych chorób, ale również sposób, w jaki organizm jest zdolny do zarządzania tą energią, do spalania bądź składowania tłuszczów i cukrów w organizmie.

Otyłość może wynikać z braku aktywności fizycznej, ze złego odżywiania, ale również może być spowodowana niedoborem neuronów w mózgu.


Naukowcy CNRS ujawnili, że za otyłość odpowiadać mogą neuropeptydy wydzielane w ośrodkowym układzie nerwowym i przewodzie pokarmowym. Wyróżnili znaczenie komórek nerwowych AgRP dla przyswajania pokarmów przez trzustkę, wątrobę czy mięśnie, w końcu winnych przybieraniu na wadze.

Neurony AgRP podwójnie winne

Zespół badaczy Uniwersytetu Paris Diderot odkrył, że myszy będące na zbilansowanej diecie stają się otyłe z powodu niedoboru neuronów AgRP (alarmujących o uczuciu głodu) w ich organizmie.

Natomiast myszy, które jadły regularnie wysokotłuszczowe produkty, nie zmieniły znacząco swojej wagi, gdyż nie magazynowały przyjętych tłuszczów, ale spalały je, przekształcając w energię.

Utrata neuronów AgRP zaburza uczucie głodu, w konsekwencji niedożywiony organizm sam produkuje tłuszcz, a tempo jego przemiany materii spada.   

Brak równowagi w zdolności mózgu do koordynowania swoich tkanek mógłby tłumaczyć pojawienie się dysfunkcji metabolicznych na poziomie wielu organów, czyli tak zwanego zespołu metabolicznego.

Zespół ten skojarzony jest z otyłością trzewną, dyslipidemią, nadciśnieniem tętniczym i zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Zwiększa ponad trzykrotnie ryzyko cukrzycy typu 2 oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.

Komentarze do: Czy otyłość jest chorobą mózgu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz