Szukaj

Czy kofeina uczyni cię szczęśliwym?

Opublikowany w czasopiśmie PLoS ONE niemiecki eksperyment sugeruje, że kofeina mogłaby zwiększać zdolności naszego mózgu do wykrywania pozytywnych bodźców. Poprzednie badania pokazały już, że nasz mózg łatwiej spostrzega pojęcia (słowa, dźwięki, obrazy…) pozytywne niż negatywne. Niektóre elementy mogłyby mu w tym jeszcze bardziej pomóc. Przynajmniej tak sugeruje owe badanie, które wyjawia zadziwiające właściwości kawy.W rezultacie, naukowcy niemieccy chcieli dowiedzieć się czy kofeina, znana z tego, iż poprawia zdolności wykonywania niektórych czynności umysłowych (podczas prostych prac), jest zdolna wpłynąć także na ową percepcję pojęć.

Bardziej szczegółow, badacze chcieli określić, czy kofeina jest zdolna zrównoważyć taki stan rzeczy i wpłynąć na naszą percepcję, sprowadzając odbiór pozytywnych i negatywnych bodźców do równego poziomu.

Dlatego też, zespół badaczy prof. Larsa Kuchinke, specjalizujących się w psychologii eksperymentalnej na Uniwersytecie Ruhr, poprosił 66 ochotników, aby w jak najkrótszym czasie rozpoznali w łańcuchu liter przesuwających się po ekranie istniejące słowa.


Najpierw jednak wszystkie osoby poddano eksperymentowi. Uczestnicy zażyli szczególne tabletki: połowa z nich otrzymała 200mg kofeiny (ekwiwalent 2 lub 3 filiżanek kawy), a reszta placebo.  

Wyniki: u podmiotów, które zażyły kofeinę, zdolności rozpoznawania pozytywnych słów okazały się być o 7% wyższe od zdolności rozpoznawania słów negatywnych.

Inaczej mówiąc, kofeina sprzyjała poprawieniu zdolności badanych osób do rozpoznawania pozytywnych słów, ale nie miała wpływu na przetwarzanie poznawcze wyrazów neutralnych, bądź o znaczeniu negatywnym.

Substancja ta znana jest bowiem ze stymulacji wydzielania dopaminy w naszym mózgu, zwanej "przekaźnikiem przyjemności".

„Kofeina poprawia niektóre funkcje umysłowe, lecz nasze badanie pokazuje, że dotyczy to tylko niektórych typów stymulantów, jakimi są słowa o znaczeniu pozytywnym”, podsumowuje prof. Kuchinke.

Komentarze do: Czy kofeina uczyni cię szczęśliwym?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz