Szukaj

Amerykanie stosują suplementację częściej, niż dotychczas sądzono

Podczas pięcioletnich badań rynku, dowiedziono, że dorośli Amerykanie zażywają suplementy diety częściej niż kiedykolwiek, donosi National Health and Nutrition Examination Surveys (NHANES).

Do najnowszych badań, użyto danych z internetowych ankiet,  przeprowadzonych przez firmę badającą rynek światowy: Ipsos Public Affairs dla CRN (Council for Responsible Nutrition), waszyngtońskiego stowarzyszenia suplementacji USA.

Badania dotyczyły całorocznych zachowań żywieniowych oraz suplementacji. Obserwacje poczyniono na podstawie badań, zleconych przez CRN, a wykonanych przez Ipsos w latach 2007 i 2012. Od 2000 roku nadal się je gromadzi: internetowe ankiety wypełnia co roku około 2.000 dorosłych Amerykanów.

Witaminy dla większości

Przez 5 lat, na potrzeby analizy, badacze przyglądali się rozpowszechnieniu wzbogacania diety o suplementy. Ponadto, w 2011 roku, zwrócili szczególną uwagę na informacje, które podali respondenci, odnosząc się do zmian nawyków żywieniowych związanych z suplementacją.

Wyniki pokazały, że:

  • Ilość respondentów zażywających suplementy diety, wahała się między 64 – 69% przez 5 lat;
  • Respondenci, którzy regularnie stosują suplementację to: 45 – 53% (co jest nieco zbliżone do wyników NHANES);
  • Respondenci, zażywający kilka rodzajów suplementów w okresie 5 lat, stanowili około 28 – 36%, natomiast, liczba tych, którzy jedynie zażywali dodatkowe witaminy to: 17 – 24%;

Głównymi powodami stosowania suplementacji przez respondentów, były: ogólne polepszenie stanu zdrowia i dobrego samopoczucia oraz uzupełnienie substancji odżywczych w organizmie.

Wyniki badań wykazały także, iż osoby, które stosują suplementację są bardziej przychylne zastosowaniu zmian swojego stylu życia na zdrowsze, jak: regularne ćwiczenia, wizyty u lekarza, zbalansowanie diety, utrzymanie zdrowej wagi, wyregulowanie godzin snu.

Suplementacja powszechną praktyką

Okazuje się, że nauka jest ważnym czynnikiem dla stosowania suplementów. Współautor i prezes ds. komunikacji w CRN, Judy Blatman wyjaśnia: „Dane wskazują na powszechność stosowania suplementacji i w przeciwieństwie do niektórych opinii, nie chodzi tu o osłabienie stanu zdrowia badanych, ale świadomy, indywidualny wybór sięgania po to, co sprawia, że są zdrowsi.”

Wyniki sugerują, że zażywanie suplementów jest jednym z komponentów strategii pełnego zdrowego odżywiania. W grudniu, 2013 roku, badanie wywołało żywą dyskusję, kiedy to opublikowano efekty tzw. trzech studiów badań Annals of Internal Medicine, dotyczących korzyści, wynikających z rutynowego stosowania witamin i suplementów mineralnych dla organizmu. W temacie wydawniczego problemu, wypowiedziała się grupa ekspertów z branży medycznej, która uznała, że multiwitaminy to „strata pieniędzy”, ponieważ w ogólnym ujęciu, nie mogą one zapobiec chorobom lub śmierci, mało tego, są w stanie zaszkodzić dobrze odżywiającym się dorosłym.

Opracowała: Agata Sugak

Komentarze do: Amerykanie stosują suplementację częściej, niż dotychczas sądzono

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz