Szukaj

Aby poczuć smak, najpierw odpraw rytuał!

Urodziny często świętujemy według określonych schematów, śpiewy, składanie życzeń, zdmuchiwanie świeczek, krojenie tortu z całym tym ceremoniałem... Nowe badania sugerują, że takie rytuały nie tylko sprawiają, że impreza bardziej zapada nam w pamięć, ale tak naprawdę mogą też poprawiać... smak tortu!Prace ukazały się w Psychological Science.

Okazuje się, że rytuały, które odprawiamy przed jedzeniem, nawet te, które wydają się bez znaczenia, mogą zmieniać nasze postrzeganie posiłku.

Kathleen Vohs z University of Minnesota zastanawiała się nad siłą rytuałów po tym, jak dostrzegła, że niektórzy ludzie przed jedzeniem i piciem często oddają się naprawdę zabawnym praktykom.

Mówi: - Kiedy zamawiam kawę, biorę saszetkę z cukrem, potrząsam, otwieram i dodaję odrobinę cukru do kawy. Wtedy dopiero próbuję. Nigdy nie jest dość słodka, więc wsypuję pół saszetki. Gdyby to nie był rytuał, od razu bym wsypała pół saszetki.


Vohs przeprowadziła cztery eksperymenty, które miały przestudiować tego typu zachowania oraz ich potencjalny wpływ na postrzeganie jedzenia.

W pierwszym, na przykład, uczestnicy mieli zjeść czekoladę według instrukcji: pozostawić ją w opakowaniu i przełamać na pół. Odpakować połówkę i zjeść. Następnie odpakować drugą połówkę i zjeść. Inni uczestnicy mieli się przez chwilę zrelaksować, a następnie po prostu zjeść czekoladę.

Okazało się, że ci, którzy odprawili rytuał, wyżej ocenili smak czekolady i byli gotowi zapłacić za nią więcej.

Vohs mówi: - Prosty rytuał dał wymierne efekty.

W drugim eksperymencie potwierdzono te odkrycia. Okazało się, że przypadkowe ruchy nie przyczyniają się do większej przyjemności z jedzenia. Jedynie powtarzane i stałe zachowania zdają się wpływać na naszą percepcję jedzenia.

Vohs wykazała także, że długa przerwa między rytuałem a konsumpcją podnosi ten efekt, nawet przy tak neutralnym jedzeniu jak marchewka. Zwlekanie ze zjedzeniem marchewki po odprawieniu rytuału sprawia, że smakuje ona lepiej.

Komentarze do: Aby poczuć smak, najpierw odpraw rytuał!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz