Szukaj

2010: nadwaga zabiła więcej ludzi niż niedożywienie

Badania pokazują bardzo wyraźnie: w 2010 roku otyłość zabrała więcej ludzkich żyć niż niedożywienie. Jednakże, alkohol i nikotynizm w dalszym ciągu dzierżą palmę pierwszeństwa. Co nie zmienia faktu, że długość życia stale rośnie.Tak wynika z pracy opublikowanej w przeglądzie The Lancet.

Artykuł zatytułowany Globen Burden of Diseases skupił się na wszystkich niegwałtownych przyczynach śmiertelności pośrod populacji ludzkiej, sporządzając tym samym niepokojący bilans postępowania otyłości i nadwagi na świecie.

Badanie trwało 5 lat, a w tym czasie naukowcy skompilowali dane z 187 krajów, poczynając od 1990 roku.

Okazuje się, że powikłania związane z otyłością poważnie zagroziły zdrowiu światowemu. Na przykład, ¼ zgonów z powodu zawału serca była powiązana z cukrzycą.


W sumie, 3,4 mln ludzi zmarło z przyczyn powiązanych z otyłością, a 1 mln z niedożywienia.

Autorzy stwierdzają, iż do tej sytuacji doprowadziła - paradoksalnie - poprawa warunków w krajach rozwijających się oraz siedzący tryb życia w krajach rozwiniętych.

Co więcej, nikotynizm odpowiada z 6,3 mln zgonów w 2010, a alkohol – 4,9 mln.

Natomiast choroby, takie jak malaria i gruźlica, zabiły w 2010 roku po 1,2 mln ludzi każda. Rak zabrał 8 mln żyć, co jest wynikiem trzy razy większym niż 20 lat wcześniej.

Żeby raport nie brzmiał aż tak pesymistycznie, naukowcy stwierdzają także, iż AIDS i malaria zabiły mniej ludzi w 2010 niż w latach poprzednich, nawet jeśli obydwie choroby to wiodące przyczyny zgonów.

A wreszcie, od 1970 roku spodziewana długość życia wzrosła o 3 – 4 lata na każde dziesięciolecie.

Komentarze do: 2010: nadwaga zabiła więcej ludzi niż niedożywienie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz