Szukaj

Woda mineralna a woda źródlana

W sklepach znaleźć można wiele różnych rodzajów wody butelkowanej. Najczęściej określane są mianem wody mineralnej. Jednak różne rodzaje wód, różnią się składnikami mineralnymi. Z tego powodu ich właściwości są różne. Według Ministerstwa Zdrowia, stopień mineralizacji wody jest głównym czynnikiem, dzięki któremu można dokonać podziału:

Woda mineralna – bogata w co najmniej 1000 mg/l minerałów. Jest to woda, która pochodzi z zaosobów podziemnych. Czerpana jest z specjalnych ujęć, które chronią wodę przed różnymi czynnikami zewnętrznymi.

Woda źródlana – zawartość rozpuszczonych minerałów wynosi mniej niż 500 mg/l. Woda pochodzi z podziemnych źródeł, które również chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi. Skład chemiczny wody źródlanej może ulegać niedużym wahaniom. Wszystko zależy od położenia geologicznego. Nie może zawierać żadnych dodatków.

Woda stołowa – woda otrzymywana przez zmieszanie źródlanej wody w połączeniu z wodą mineralną. Zawiera naturalne sole i inne składniki mineralne.

Woda lecznicza – woda, która posiada wysokie stężenie jednego lub paru skladników mineralnych. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest głównie do celów leczniczych. Systematyczne spożywanie wpływa na ludzkie zdrowie, wymaga to jednak wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Woda smakowa – mieszanka wody źródlanej i mineralnej, podobnie jak w przypadku wody stołowej,  z dodatkowymi sztucznymi substancjami aromatu owocowego. Dodatkowo jest słodozna i konserwowana.

W zależności od stopnia mineralizacji wody butelkowane dzieli się na:

Woda niskomineralizowana – suma składników nie przekracza wartości 500 mg/l. Dobra do codziennego użytku. Zalecana również kobietom w ciąży, karmiącym lub osobom na diecie niskosodowej.

Woda średniozmineralizowana – suma składników mineralnych mieści się w przedziali 500 – 1500 mg/l, bogata w wapń.

Woda wysokozmineralizowana – składniki mineralne przekraczają wartość 1500 mg/l. Bogata składniki takie jak:

  • jony sodu,
  • chlor,
  • fluor,
  • wapń,
  • magnez.

Polecana jest osobom ciężko pracującym fizycznie. Spożywana przez wielu sportowców. Nie jest jednak zalecana dla dzieci i dla osób z schorzeniami nerek czy nadciśnieniem.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Woda mineralna a woda źródlana

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz