Szukaj

Oznaki zbliżającego się porodu

Podziel się
Komentarze0

Przed pierwszym porodem radość miesza się z obawami, czy dam radę, czy wytrzymam ból i skąd będę wiedzieć, że to już? Wyznaczono nam termin, mamy przygotowaną walizeczkę, jednak często dziecku nie spieszy się na świat i trzyma nas długo w niepewności.

Oznaki zbliżającego się porodu

Przede wszystkim nie możemy obawiać się nadejścia tego dnia! Mimo, ze każdy poród jest nieco inny i może przebiegać w inny sposób, to nawet najmniej doświadczone, młode mamy, radzą sobie z całym jego procesem. Potem, cieszą się zdrowym maleństwem i zapominają trudy rodzenia, które są nieporównywalne z radością przyjścia na świat dzidziusia.

Nie bójmy się również, że przyjedziemy do szpitala zbyt wcześnie, lub w ogóle nie zdążymy dojechać tam na czas- nasz organizm sam daje nam doskonałe sygnały o tym, kiedy należy oczekiwać i przygotowywać do rozwiązania- trzeba je tylko umieć odpowiednio odczytać. Jedne są bardziej, a drugie mniej zauważalne, jednak mimo to nie możemy lekceważyć żadnego z objawów! Do najczęstszych zwiastunów należą:

  • obniżenie brzucha- dochodzi do niego na około 2-3 tygodni przed porodem. Dno macicy opada niżej zwiększając jednocześnie nacisk na pęcherz (ciężarna rozpozna to jako ulgę w oddychaniu) Mogą pojawić się wówczas zaparcia, ujawnić żylaki oraz występować bóle nóg, a wszystko to spowodowane jest przemieszczeniem się główki dziecka do pierwszego odcinka kanału rodnego.
  • skurcze przepowiadające- są to krótkotrwałe bóle w dole brzucha i pachwinach. Pojawiają się na 2-3 tygodnie przed terminem porodu, ale nie są jeszcze bólami porodowymi. Są od nich znacznie słabsze i nie powodują rozwierania szyjki macicy. Gdy główka maleństwa naciska na nerwy, skurcze te łączą się z bólami nóg i dolnych partii pleców. Bywa, że ulegają one nasileniu i przekształcają się w skurcze porodowe.
  • zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy- następuje na kilka tygodni przed porodem. Śluz staje się gęstszy i bardziej obfity. Drobne naczynka pękają podczas skracania i rozwierania się szyjki macicy, toteż mogą zabarwiać wydzielinę na kolor różowy. Jest to normalny i nie zwiastujący niczego groźnego objaw. Przed samym porodem widoczny jest tzw. czop śluzowy. Jest to większa ilość wydzieliny śluzowej, często właśnie podbarwionej krwią, która zamyka szyjkę macicy i chroni dziecko przed drobnoustrojami. Jeżeli czop zostanie wydalony, wówczas właściwa wydzielina będzie śliska, bezbarwna lub żółtawa.
  • ból w okolicy krzyżowej- pojawia się na kilka dni przed porodem. Najczęściej jest to tępy ból w plecach udach i pachwinach. Zdarza się, że ciężarna odczuwa ból podobny do występującego podczas okresu. Winna temu jest głowa dziecka, która wystawiona do kanału rodnego powoduje uciska na nerwy.
  • objawy ze strony układu pokarmowego- silny apetyt lub jego nagłe braki to objawy porodowe pojawiające się na kilka dni przed rozwiązaniem. Następuje zatrzymanie przyrostu masy ciała, a nawet spadek wagi. Silne skurcze jelit, jakie mogą się wówczas pojawić, powodują wzdęcia, czy biegunkę. Jest to naturalne przystosowanie kobiecego organizmu do oczyszczenia się. W ten sposób nic nie przeszkadza główce dziecka na swobodne przemieszczanie się w dół przez kanał rodny. Biegunce nie rzadko towarzyszą wymioty.
  • dziwne samopoczucie- w ostatnich dniach przed porodem możemy czuć się nieco dziwnie. Niektóre kobiety są roztargnione, zaniepokojone, zmęczone, a inne pełne energii, radości i szczęścia. Instynkt gniazdowy to nieodparta chęć sprzątania, robienia zakupów i organizowania. Musimy pamiętać jednak o tym, by się nie przeforsować!
  • odejście wód płodowych- skurcze macicy powodują pęknięcie pęcherza i wypłynięcie płynu owodnionego. Jest to najpewniejsza oznaka zbliżającego się porodu i nie sposób pomylić ją z żadną inną. Najczęściej woda sączy się powoli, u innych tryska, ale zdarza się, że pęcherz jest zbyt silny i lekarz lub położna musi go przebić. Jeżeli kobieta nie jest pewne czy płyn, który wyciekł to wody płodowe, zawsze może sprawdzić to za pomocą specjalnych pasków zmieniających kolor, dostępnych w aptekach. Trzeba zwrócić uwagę na zabarwienie płynu- prawidłowy kolor to przezroczysty lub słomkowy, bywa i tak, że ma barwę na brązową lub zieloną. Oznacza to, że dziecko oddało smółkę, w wyniku czego może być niedotlenione i poród będzie wymagał większej uwagi. Odejście wód to znak, że trzeba jechać do szpitala.

Po przyjęciu, ciężarna zostaje objęta dokładną opieką. Pozostaje na ścisłej diecie, ponieważ podczas porodu pokarm nie jest przesuwany do jelit, tylko zalega w żołądku. W przypadku wymiotów istniałoby ryzyko zachłyśnięcia się, a przedostanie się resztek pokarmowych do płuc jest często przyczyną wielu powikłań. Rodząca ma obowiązek poinformować lekarza o wszelkich dolegliwościach bólu gardła, przeziębienia, gdyż naraża to zdrowie innych matek i noworodków.

Jeżeli skurcze stają się coraz silniejsze, trwają coraz dłużej i pojawiają się w coraz krótszych odstępach czasu to wyraźna zapowiedź, że już niedługo rozpocznie się poród. Nie jest zasadą, że dziecko urodzi się w ciągu kilku najbliższych godzin- czasem czekać należy kilka dni. Warto jednak przeczekać ten czas, aby potem cieszyć się nowo narodzonym maluszkiem.

Autor:
Agnieszka Augustowska

Komentarze do: Oznaki zbliżającego się porodu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz