Szukaj

Zła dieta w czasie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka cukrzycy

Podziel się
Komentarze0

Zasadniczą kwestią dla kobiet w ciąży jest zdrowe odżywianie. W ten sposób można uniknąć podwyższonego poziomu insuliny i glukozy u płodu, oznaczającego ryzyko zachorowania na cukrzycę i zespół metaboliczny. Badania na ten temat przeprowadzono na Universidad Compultense de Madrid, a ich wyniki zostały opublikowane w European Journal of Clinical Nutrition.

Wiadomo już, że kobiety w ciąży nie powinny jeść za dwoje. Jakość diety przyszłej matki w czasie ciąży zasadniczo wpływa na wzrost płodu oraz na poziom insuliny i glukozy we krwi dziecka, gdy już się urodzi. Wcześniejsze badania dowiodły, że wysokotłuszczowy sposób odżywiania się podczas ciąży może prowadzić do cukrzycy, nawet jeśli kobieta na nią nie cierpi, ani nie jest otyła.

Najnowsze badania są częścią Estudio Mérida, zakrojonego na szeroką skalę programu badawczego, który analizuje różne parametry u dzieci i ich matek.

Ich autorzy stwierdzili, że noworodki rodzą się z przeciętną wagą około 3,3 – 3,5 kg, jeśli kobiety w ciąży spożywały wystarczające ilości kalorii.

Francisco J. Sánchez-Muniz, autor badania, mówi: Niemniej jednak dieta więcej niż połowy kobiet ma niską jakość i zawiera niewielkie ilości węglowodanów pozyskiwanych z warzyw i nasion roślin strączkowych oraz duże ilości produktów pochodzenia zwierzęcego, bogatych w tłuszcze nasycone. Ponadto więcej niż jedna trzecia kobiet wykazuje przyzwyczajenia żywieniowe znacznie różniące się od uważanej za drową diety śródziemnomorskiej. To zdumiewające, że kobiety nie zmieniają swoich przyzwyczajeń żywieniowych lub jakości diety na czas ciąży.

Dziecko rodzi się z profilem cukrzycowym, jeśli kobieta podczas ciąży nie przestrzegała korzystnej dla zdrowia diety.

Profil cukrzycowy oznacza, że dana osoba ma podwyższony poziom glukozy w osoczu krwi, podobnie jak poziom insuliny czy wskaźnik insulinoodporności.

Badania naukowe podtrzymują także twierdzenie dotyczące tego, że nieodpowiednia dieta matki może wpływać na nieprawidłowy rozwój trzustki płodu oraz poziom insuliny i glukozy we krwi dziecka w chwili narodzin.

Autorzy konkludują: Niezbędne jest uświadomienie przyszłym matkom znaczenia prawidłowego, zgodnego z dietą śródziemnomorską, odżywiania się w czasie ciąży. Należy także przeprowadzić dalsze badania w tej samej grupie ryzyka, aby zrozumieć, w jaki sposób w dłuższym przedziale czasowym możemy unikać lub przynajmniej łagodzić rozwój szeroko rozpowszechnionych w obrębie naszego społeczeństwa chorób takich jak cukrzyca.

Komentarze do: Zła dieta w czasie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka cukrzycy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz