Szukaj

Leki przeciwko reumatoidalnemu zapaleniu stawów mogą wpływać na liczbę dokonywanych aborcji

Podziel się
Komentarze0

Wyniki nowych badań opublikowanych w czasopiśmie American College of Rheumatology, Arthritis Care & Research ujawniły, iż kobiety z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), które zażywały metotreksat (medykament stosowany do zwalczania stanów zapalnych towarzyszących RZS) miały mniejsze proporcje wywoływanych aborcji w porównaniu do kobiet cierpiących na RZA, które nie stosowały leku.Natomiast kobiety z RZS zażywające leki anty-TNF miały większe proporcje aborcji niż kobiety nie zażywające tego typu leków, jak pokazały dalsze analizy.

Eksperci szacują, iż około 1,3 miliona dorosłych Amerykanów cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów – chorobę zapalną, w toku której system immunologiczny atakuje stawy powodując ból, obrzęk, sztywność, co w konsekwencji może prowadzić do całkowitej bezwładności tychże stawów.

RZS dotyka kobiety w okresie reprodukcyjnym, jednocześnie umieszczając je w grupie zwiększonego ryzyka nieplanowanej ciąży. Badania wykazały, iż niemalże połowa ciąż w Ameryce Północnej nie jest planowana, a prawie 50% z nich jest przerywana.

W 2003 roku oszacowano, iż 96% reumatologów w Stanach Zjednoczonych zarekomendowało antykoncepcję pacjentkom z RZS w wieku reprodukcyjnym, które zaczęły zażywać metotreksat. Zaledwie 55% lekarzy kontrolowało następnie, czy pacjentki faktycznie stosują antykoncepcję.

- Ciężarne kobiety z reumatoidalnym zapaleniem stawów mogą decydować się na przerwanie ciąży z powodów związanych z chorobą. Zażywanie teratogennych leków, takich jak metotreksat, które mogą zaburzyć rozwój płodu, może wpływać na podjęcie decyzji o dokonaniu aborcji - twierdzi Évelyne Vinet, autorka badań, doktor medycyny z Montreal General Hospital of the McGill University Health Centre w Kanadzie.

Badacze, w celu sprawdzenia dowodów na powiązanie metotreksatu z aborcją, sprawdzili dane hospitalizowanych pacjentek z Quebec z lat 1996 do 2008. Kobiety miały od 15 do 45 lat, chorowały na RZS i zidentyfikowano pośród nich te, które poddały się aborcji. Ekspozycję na metroteksat określono jako wypisanie recepty na mniej niż 16 tygodni przed datą wykonania aborcji.

W dostępnej bazie danych zespół badawczy zidentyfikował grupę 112 kobiet z RSZ, które poddały się aborcji, oraz 5855 kontrolnych przypadków RZS. Blisko 11% z pierwszej grupy oraz 22% z grupy kontrolnej zażywało metotreksat.

W porównaniu do kobiet z grupy kontrolnej, które nie zażywały metotreksatu, kobiety z RZS, które zażywały ten lek, miały mniejsze proporcje sztucznego przerwania ciąży. Natomiast pogłębione analizy wykazały, że potencjalny zwiększony odsetek przerwanych ciąż może mieć związek z zażywaniem leków anty-TNF, takich jak Enbrel, Humira czy Remicade.

Dr Vinet: - Nasze badania wykazały, że kobiety cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów, zażywające metotreksat, są w grupie o niższym poziomie dokonanych aborcji, podczas gdy kobiety biorące leki anty-TNF wręcz odwrotnie. Kontynuacja badań może przyczynić się do zredukowania potrzeby dokonywania aborcji wśród ciężarnych kobiet z RZS.

Komentarze do: Leki przeciwko reumatoidalnemu zapaleniu stawów mogą wpływać na liczbę dokonywanych aborcji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz