Szukaj

Efekty narażenia na BPA mogą występować przez wiele pokoleń

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania pokazują, że ciążowa ekspozycja na BPA (organiczny związek chemiczny z grupy fenoli stosowany do produkcji tworzyw sztucznych) może wpływać na ludzki mózg i zachowanie nawet do 4 pokoleń. Ekspozycja na niskie dawki bisfenolu A (BPA) w czasie ciąży miała natychmiastowy i długotrwały wpływ na mózg i zachowania społeczne u myszy, jak wynika z ostatnich badań opublikowanych w magazynie Endocrinology.BPA występuje obecnie w różnych produktach, w tym pojemnikach na żywność, papierze paragonowym, uszczelniaczach stomatologicznych i jest obecnie powszechnie wykrywany w ludzkim moczu i krwi. U myszy prenatalna ekspozycja na BPA jest związana ze zwiększonym lękiem, agresją i upośledzeniem zdolności poznawczych.

Wykazaliśmy po raz pierwszy że BPA ma wielopokoleniowy wpływ na zachowanie społeczne i ekspresję neuronową. W związku z wpływem ekspozycji BPA na zmiany interakcji społecznych u myszy w dawce w podobnej jaką otrzymuje człowiek, możliwe jest, że związek ten ma wielopokoleniowe działanie na ludzkie zachowania. Nawet jeżeli do jutra wycofamy wszystkie produkty zawierające BPA, jest możliwe, że ten związek nadal będzie wpływał na ludzi przez kolejne pokolenia. - powiedział Emilie Rissman  z University of Virginia School of Medicine i główny autor badania.


W tym badaniu, samice myszy otrzymały osocze z BPA  przed parowaniem i ciążą. Wartość BPA w mysim osoczu zawierała się w podobnym przedziale co u ludzi. Młode osobniki w pierwszym pokoleniu, wystawione na działanie BPA w macicy wykazały słabsze interakcje społeczne w stosunku do myszy kontrolnych. Zmiany w genach były najbardziej dramatyczne w pierwszej generacji (potomstwo myszy, które były narażone na BPA w łonie matki), ale niektóre z tych zmian w genach trwały do czwartego pokolenia.

BPA jest wszechobecny w powietrzu, wodzie, naszej żywności oraz innych codziennych produktach. Jest to związek wytwarzany chemicznie przez człowieka i nie występuje naturalnie u roślin i zwierząt. Fakt, że może zmienić ekspresję genów u myszy, a zmiany te są dziedziczne, jest przyczyną do niepokoju, co może on oznaczać dla zdrowia ludzkiego. -  powiedział Rissman.

Komentarze do: Efekty narażenia na BPA mogą występować przez wiele pokoleń

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz