Szukaj

Czy poród zawsze wiąże się z przewlekłym bólem?

Podziel się
Komentarze0

Jak wykazały styczniowe badania, których wyniki zamieszczono w czasopiśmie Anesthesiology, przewlekły ból spowodowany porodem występuje u kobiet stosunkowo rzadko. Wyniki te potwierdziły badania przeprowadzone przez badaczy z Wake Forest School of Medicine w Winston-Salem. Co więcej, wykazały one, iż zmiany biologiczne jakie zachodzą w organizmie kobiety po porodzie zapobiegają pojawieniu się chronicznego bólu.Poród bardzo często wiąże się z fizycznym zranieniem, niezależnie od tego, czy kobieta rodzi w sposób naturalny, czy też za pomocą cesarskiego cięcia. Niewątpliwie owa fizyczna ingerencja zwiększa ryzyko wystąpienia przewlekłego bólu. Naukowcy postanowili jednak sprawdzić, jak duży wpływ na wystąpienie chronicznego bólu u kobiet ma poród.

W pierwszym badaniu, przebadano 1 228 kobiet będących do 36 godzin po porodzie. 76% z nich pomyślnie ukończyło wywiad telefoniczny w ciągu dwóch miesięcy i - jeśli odczuwały ból - w ciągu sześciu do dwunastu miesięcy od porodu.

Ból, który rozpoczął się w czasie porodu niezwykle rzadko utrzymywał się przez 6 bądź 12 miesięcy. Jedynie 1,8% kobiet, które cierpiały na chroniczny ból, który początek swój miał w trakcie porodu, odczuwało ból przez 6 miesięcy. Przez 12 miesięcy cierpiało nań jedynie 0,3% kobiet.

- Wyniki badania sugerują, że może istnieć mechanizm obronny, który aktywuje się w trakcie porodu i zapobiega przewlekłemu odczuwaniu bólu wynikającym z fizycznej ingerencji - powiedział James C. Eisenach, profesor Anesthesiology-Obstetric oraz Gynecologic Anesthesia w Wake Forest Baptist Medical Center  - W laboratorium skupiliśmy się na analizie źródeł owej naturalnej ochrony. Założyliśmy, iż może istnieć możliwość znalezienia odpowiedniego sposobu leczenia przewlekłego bólu, który znajduje swe źródło w różnego rodzaju traumach bądź operacjach.

W drugim badaniu, przeprowadzono wstępne testy na szczurach w celu określenia możliwych mechanizmów, pozwalających zmniejszyć częstotliwość występowania chronicznego bólu po porodzie.

Skupiając się na bodźcach mechanicznych przebadano wpływ ciąży i porodu na nadwrażliwość wywołaną uszkodzeniem nerwu obwodowego (spinal nerve ligation [SNL]). Sprawdzono także skutki wstrzyknięcia atozybanu (inhibitor oksytocyny i wazopresyny, stosowany w położnictwie jako tokolityk) oraz naloksonu (lek opioidowy używany wyłącznie w lecznictwie zamkniętym) w rdzeń.

Okazało się, że związane z bólem zachowania znikały znacznie szybciej, gdy zabieg uszkodzenia nerwu obwodowego był wykonywany zaraz po porodzie, niż kiedy czyniono go nie ciężarnym szczurom kontrolnym.

- Obydwa badania odwodzą, jak istotne są nowe informacje w rozumieniu rozwoju chronicznego bólu po porodzie - powiedziała Cynthia A. Wong z Northwestern University w Chicago - Zrozumienie kiedy i jak ciąża chroni przed po-traumatycznym przewlekłym bólem nie jest ważne jedynie dla kobiet, które rodzą i ich dzieci, lecz mogą także pomóc zapobiegać oraz leczyć przewlekły ból pojawiający się u reszty populacji.Komentarze do: Czy poród zawsze wiąże się z przewlekłym bólem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz