Szukaj

Amniotmia - sztuczne upuszczenie wód płodowych

Podziel się
Komentarze0

Do ostatniego dnia ciąży błony płodowe są w stanie nienaruszonym. Również w trakcie pierwszego etapu porodu są zamknięte i okalają dziecko. Jeśli podejmie się decyzję o sztucznym usunięciu wód płodowych, wtedy przerywa się strukturę błony za pomocą małego spiczastego narzędzia. Zabieg ten nie zagraża zdrowiu dziecka i jest bezpieczny również dla kobiety.


Pęcherz płodowy wypełniony płynem owodniowym jest swoistym organicznym domkiem dla nienarodzonego dziecka. Jest naturalną barierą przed wszelkiego rodzaju bakteriami, zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi płodu. Ponadto stanowi ochronę przed odrzuceniem malucha przez organizm matki. Płyn owodniowy sprzyja nauce ssania oraz amortyzuje wstrząsy, na które wystawione jest dziecko w trakcie wykonywania gwałtownych ruchów przez kobietę. Wodne środowisko jest doskonałym miejscem dla kształtowania się pierwszych sekwencji ruchowych u dziecka. Wraz z odejściem wód płodowych możliwe jest przedostanie się groźnych bakterii mogących wywołać zakażenie.  Bakterie rozwijają się w błyskawicznym tempie, dlatego też, kiedy akcja porodowa rozpoczęła się w domu, należy niezwłocznie udać się do szpitala.

Amniotomia i inne zabiegi

Minusem amniotomii jest sposób, w jaki trzeba się do niej przygotować. Może być on uciążliwy dla kobiety ciężarnej, ponieważ wymaga się nieruchomego leżenia przez dłuższy okres czasu. Zabieg przeprowadza się w momencie, kiedy rozwarcie wynosi 2-3 centymetry. Jeśli amniotomia nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, wówczas aplikuje się kroplówkę z oksytocyną, mającą wywołać poród.

Oksytocyna podawana jest również wtedy, kiedy zawiodły krążki z prostaglandyną przyspieszającą rozwarcie szyjki macicy. Oksytocyna stosowana jest także w sytuacjach, kiedy po przerwaniu błon nie wystąpiły skurcze. Substancja jest rodzajem hormonu, podobnego do tego, jaki produkuje ciało kobiety, by zainicjować skurcze porodowe. W połączeniu z amniotomią zwiększa szansę szybkiego urodzenia dziecka w przeciągu 20 godzin. Kombinacja tych dwóch zabiegów chroni przed zastosowaniem cesarskiego cięcia, które wykonuje się częściej w przypadku, gdy zastosowano wyłącznie amniotomię.


Co to jest amniotomia?

Amniotomia jest jedną z najczęstszych metod wykorzystywanych do wywołania porodu. Nakłuciu błon płodowych powoduje wzrost częstotliwości występowania skurczy, czego celem jest szybszy i mniej bolesny poród. Mimo, że amniotomia cechuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa, istnieje ryzyko komplikacji w postaci wypadnięcia pępowiny, ucisku pępowiny czy też obniżenia częstotliwości akcji serca płodu. Wiele kobiet obawia się tego typu ingerencji na przebieg porodu i woli rodzić metodą naturalną, nie skracając czasu przebiegu porodu. W innych przypadkach wybierane są sposoby przyspieszające rozwiązanie.

Po przebiciu pęcherza pojawiają się niekontrolowane skurcze niefizjologiczne, które są bardzo uciążliwe dla matki i dziecka. Ponieważ poród został sztucznie wywołany, dziecko ma problemy z przystosowaniem się do tempa i warunków porodowych. Płyn owodniowy jest naturalną mazią, która ułatwia dziecku przeciśnięcie się przez drogi rodne kobiety. W trakcie porodu naturalnego, płyn zostaje uwolniony dopiero pomiędzy I a II etapem porodu. W przypadku amniotomii płyn wydalany jest  wcześniej, co stwarza problemy w trakcie porodu. Zabieg nie należy do bolesnych, jednakowoż poczucie dyskomfortu może być wywołane wprowadzeniem narzędzia chirurgicznego do pochwy.


W przypadku chirurgicznego naruszenia błon płodowych może dojść do różnego rodzaju powikłań, jak na przykład:
  • deformacja czaszki, której przyczyną jest wzrost ciśnienia,
  • dysharmonia akcji serca u dziecka,
  • kolejne zabiegi przyspieszające poród,
  • cesarskie cięcie.
Zamiast amniotomii

Jeśli amniotomia nie jest rozwiązaniem, z którego przyszła mama chciałaby skorzystać, wówczas można zastosować kilka innych metod przyspieszających poród. Jedną z nich jest odbycie stosunku płciowego. Sperma posiada wiele substancji wpływających na rozwarcie szyjki macicy. Zanik skurczy porodowych nie jest powodem do niepokoju. Zmiana otoczenia (sala szpitalna) wpływa na psychikę ciężarnej i utrudnia sprawne wydanie na świat potomstwa. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest relaks i odprężenie, które ponownie przywrócą prawidłowy przebieg porodu.

Innymi sposobami, które mogą ochronić przed amniotomią jest ciągłe zmienianie pozycji w trakcie porodu, co wpływa pozytywnie na przebieg procesu. Ponadto zaleca się również:
  • zsynchronizowanie oddychania do częstotliwości występowania skurczów,
  • każdy odstęp między jednym a drugim skurczem powinien być przeznaczony na chwilę rozprężenia i nabrania sił,
  • dostarczenie napojów i pokarmów zwiększających zapasy energii w organizmie kobiety.
Indukcja, jaką jest amniotomia, osłabia naturalne zdolności kobiece do walki z bólami porodowymi. Ponadto istnieje zagrożenie wystąpienia infekcji. Zabieg jest niemożliwy do wykonania z chwilą wykrycia nieprawidłowego ułożenia dziecka w stronę kanału porodowego oraz nadmiernej ilości wód płodowych. W trakcie porodu kobieta powinna dostosować do zaleceń położnej i lekarza specjalisty, którzy swoimi radami pomogą kobiecie przetrwać krytyczne momenty. Niwelowanie sytuacji stresogennych jest jak najbardziej wskazane. Stres wpływa na odczucia bólowe i potęguje ich siłę.


Komentarze do: Amniotmia - sztuczne upuszczenie wód płodowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz