Szukaj

Wirusowe zapalenie nosa i gardła

Podziel się
Komentarze0

Najczęstszą przyczyna kataru i kaszlu są infekcje wirusowe. Wirusy są też przyczyną 50-80% ostrych zapaleń gardła. Przy pojawieniu się pierwszych objawów infekcji powinno się przyjmować dużo płynów i odpoczywać. Dla złagodzenia dolegliwości warto stosować leczenie objawowe. Przebieg kataru i kaszlu złagodzą eksperci w przywracaniu ulgi - Apselan i Atussan.


Tkanka chłonna migdałków podniebiennych i błona śluzowa nosa - ze względu na umiejscowienie w organizmie - są często obiektem ataku drobnoustrojów. Nos jest „pierwszą linią obrony” w walce z drobnoustrojami wdychanymi wraz z powietrzem do organizmu - zwraca uwagę lek. med. Ewelina Lewandowicz, Doradca Medyczny Polfarmex. W przypadku osłabionej odporności drobnoustroje te mogą powodować chorobę.


Infekcje wirusowe są najczęstszą przyczyną kataru, który jest pierwszym objawem nieżytu błony śluzowej. Rhinowirusy mają powinowactwo do śluzówki nosa. Zakażając nos wirusy powodują stan zapalny oraz niszczą błonę śluzową. Występuje wówczas obrzęk podrażnionej błony śluzowej i zwiększona przepuszczalność naczyń krwionośnych. Powoduje to przesączanie się płynu z naczyń i wyciek wodnistej treści z nosa. Infekcje bakteryjne są znacznie rzadsze.

Wyciek wydzieliny wodnisto – śluzowej świadczy o wirusowym charakterze kataru, natomiast śluzowo-ropnej o charakterze bakteryjnym. Infekcja wirusowa jest chorobą samoograniczającą się w czasie i najczęściej sama wygasa. W celu łagodzenia dolegliwości stosuje się leczenie objawowe - zaleca lek. med. Lewandowicz. Pozwala to na szybszy powrót do zdrowia i uniknięcie powikłań,jakim może być np. nadkażenie bakteryjne. Specjalistka rekomenduje, aby przy pojawieniu się pierwszych objawów infekcji nie przemęczać organizmu, przyjmować dużą  ilość ciepłych płynów, zafundować sobie gorącą kąpiel lub wymoczyć stopy w ciepłej wodzie.


W celu łagodzenia bólu głowy i obniżenia temperatury ciała, wskazane jest zażycie środków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Stosuje się również zwiększone dawki witaminy C oraz rutynę (dostępne np. w leku bez recepty Cerutin) i wapń. W celu wyeliminowania objawów kataru, czyli zmniejszenia przepuszczalności naczyń, zmniejszenia obrzęku oraz ukrwienia błony śluzowej nosa, należy stosować preparaty zawierające pseudoefedrynę, takie jak Apselan. Pseudoefedryna zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej oraz redukuje ilość wydzieliny, co prowadzido udrożnienia nosa. Podrażniony i zaczerwieniony nos można smarować preparatami zawierającymi wazelinę, aby złagodzić obtarcia.



Zapalenie gardła może być wywołane czynnikiem wirusowym lub bakteryjnym. Wirusowe zapalenie gardła charakteryzuje się stopniowym narastaniem objawów. Wirusy są przyczyną 50-80% ostrych zapaleń gardła. Gardło atakowane jest często przez: adenowirusy, rhinowirusy, enterowirusy, wirusy grypy i paragrypy. Objawy, które towarzyszą wirusowemu zapaleniu gardła to przede wszystkim gorączka i problemy z przełykaniem. Może wystapić  bolesność  i powiększenie  węzłów  chłonnych,  oraz suchy męczący kaszel, który obniża choremu jakość życia. Leczenie wirusowej infekcji gardła również jest objawowe. Zakażenie takie wygasa samo, podobnie jak infekcja wirusowa nosa.


Doraźnie należy łagodzić dolegliwości. Przy pojawieniu się pierwszych objawów infekcji należy odpocząć, nie przemęczać organizmu, najlepiej "wyleżeć" zakażenie przez kilka dni. Lek. med. Ewelina Lewandowicz zaleca, aby przyjmować dużo płynów - polecana jest herbata  z cytryną lub sok malinowy. Należy unikać  ostrych potraw, które drażnią błonę śluzową gardła. Wskazanie jest jedzenie czosnku, który ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjnei odkażające.


Dla łagodzenia bólu głowy i obniżenia temperatury ciała poleca się zażycie środków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W objawowym leczeniu dolegliwości pomogą leki hamujące odruch kaszlowy, które zawierają butamirat - takie, jak syrop Atussan o pomarańczowym smaku. Środki, które mają działanie odkażające i ściągające, warto stosować dla złagodzenia bólu gardła. Błędem w przypadku infekcji wirusowych jest przyjmowanie antybiotyków, które są wówczas niewskazane.

Komentarze do: Wirusowe zapalenie nosa i gardła

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz